Reklama

Spis powszechny. Ruszają punkty mobilne w większych miastach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Spis powszechny. Ruszają punkty mobilne w większych miastach - Zdjęcie główne

Spisać się musimy do końca września | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od jutra na terenie wielu miast Wielkopolski ruszają punkty mobilne do samospisu. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę i wybrać jeden z nich by dopełnić obowiązku spisowego. Na tę chwilę nadal nie spisało się prawie 40% zobligowanych do tego Polaków. Mają na to czas przez kolejne 4 tygodnie ale ani dnia dłużej. Posypią się kary.

 Przypominamy, że tylko do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa udziału w spisie wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny. Należy to potraktować poważnie bo wnioskow o ukaranie za "dofinitywną odmowee udziału w badaniu" przybywa, w tym momencie jest ich ponad 100. 

- Nasz udział w spisie jest ważny, bo wpływa na nasze najbliższe otoczenie, dostarczając informacji o potrzebach lokalnych społeczności, w kontekście np. inwestycji w opiekę, edukację, czy ochronę zdrowia - tłumaczy Ewa Bolesławska z GUS w rozmowie z biznesonfo.pl

Do tej pory w spisie powszechnym wzięło udział 23,2 miliona osób, czyli 60,6 %  tych, których dotyczy ten obowiązek - wynika z danych GUS, które opublikował portalsamorzadowy.pl. Liczba ta obejmuje osoby, które dokonały samospisu internetowego, a także te, które zostały spisane przez rachmistrzów. Najwyższa frekwencja jest w województwie podkarpackim i opolskim - odpowiednio 66,19 proc. i 66,15 proc. populacji. W województwie pomorskim spisało się 62,81 proc. mieszkańców, a w podlaskim - 62,48 proc. Na końcu tej listy znalazły się województwa dolnośląskie (57,38 proc.), zachodniopomorskie (57,11 proc.), warmińsko-mazurskie (56,96 proc.) i lubuskie (56,36 proc.).

Nie czekajmy – spiszmy się! Spis Powszechny to nie inwigilacja, ale możliwość wskazania kierunku przyszłej polskiej polityki na każdym szczeblu – od centralnego aż do poziomu gminy. Taką szansę mamy tylko raz na 10 lat! - czytamy na stronie spisu.

 

Spis powszechny. To proste

Jeśli jeszcze się nie spisałeś, cały czas możesz to zrobić na stronie spis.gov.pl.. Taki samospis zajmuje kilka minut i można od razu spisać wszystkie osoby zameldowane pod tym samym adresem, rodziców, dzieci i innych mieszkańców. Wystarczy znać ich podstawowe dane jak pesel itd. Można również zadzwonic na specjalnie uruchomioną infolinię spisową: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jednak na obie te formy udziału w ankiecie masz czas tylko do momentu, aż nie skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

- Jeśli skontaktuje się już z nimi rachmistrz, to należy mu odpowiedzieć, i nie można już spisać się przez internet. Czas spisu wtedy się kończy i odmowa będzie skutkować wnioskiem o ukaranie grzywną w wysokości do 5 tys. zł - tłumaczy przedstawicielka GUS.

Jeśli mimo takich wyjaśnień respondent nadal będzie odmawiał udzielenia wywiadu na potrzeby spisu powszechnego, wówczas - jak tłumaczy Bolesławska - urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i złożą zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję.

Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane.

 

Spis powszechny. Mobilne punkty

Dodatkowo również we wrześniu zostaną uruchomione mobilne punkty spisowe, w których dyżury będą pełnić rachmistrzowie spisowi. Pierwsze ruszą już jutro, 3 września. Poniżej wyszczególniono punkty, w których można będzie dokonać obowiązku spisowego na terenie Gostynia.

Rynek w Gostyniu

 • 3 września (piątek) w godz. 9.00-12.00
 • 10 września (piątek) w godz. 9.00-12.00 
 • 17 września (piątek) w godz. 9.00-12.00 
 • 24 września (piątek) w godz. 9.00-12.00.
 

Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” 

 • 6 września (poniedziałek) w godz. 11.00-14.00
 • 13 września (poniedziałek) w godz. 11.00-14.00 
 • 20 września (poniedziałek) w godz. 11.00-14.00 
 • 27 września (poniedziałek) w godz. 11.00-14.00
 

Świetlica osiedlowa przy ul. Górnej

 • 6 września (poniedziałek) w godz. 17.00-20.00
 • 13 września (poniedziałek) w godz. 17.00-20.00 
 • 20 września (poniedziałek) w godz. 17.00-20.00
 • 27 września (poniedziałek) w godz. 17.00-20.00.
 

Jednocześnie przypominamy, że cały czas istnieje również możliwość spisania się w Gminnym Biurze Spisowym w Gostyniu, wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów 655752134, 655752135, 655752136 i umówić się na wizytę. Również w poszczególnych gminach naszego powiatu istnieją punkty przy urzędach miejskich i gminnych gdzie rachmistrzowie pełnią swoje dyżury, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy