Reklama

Rząd chce wiedzieć, czym ogrzewasz swój dom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Rząd chce wiedzieć, czym ogrzewasz swój dom - Zdjęcie główne

kominek | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca domu czy też innego obiektu będzie musiał złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli najprościej rzecz ujmując - poinformować, czym ogrzewa budynek.

Jak przekazuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który te dane będzie gromadził - spis ma pomóc w walce ze smogiem. Dzięki zewidencjonowaniu źródeł ciepła w naszych domach czy innych budynkach użyteczności, ma być wiadomo jak wiele obiektów jest ogrzewanych tzw. kopciuchami. To piece bezklasowe, emitujące zdecydowanie więcej szkodliwych substancji dla środowiska - a tym samym, naszego zdrowia.

Ewidencja emisyjności. Jakie informacje?

W deklaracji - oprócz danych osobowych i adresu - powinny się znaleźć informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o wykorzystywanych paliwach. Co ważne - należy poddać wszystkie piece, z jakich korzysta się w danej nieruchomości.

Dokument można złożyć przez internet lub tradycyjnie - w formie papierowej do urzędu gminy, gdzie można pobrać też formularz. Dla budynków istniejących - czas na dopełnienie formalności wynosi 12 miesięcy, a dla nowo powstałych - 14 dni.

Ewidencja emisyjności. Kto musi zgłosić?

W przypadku bloków i budynków wielorodzinnych z centralnym systemem ogrzewania zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. Zgłoszenia dokonuje wspólnota czy też spółdzielnia. W przypadku mieszkań komunalnych natomiast – gmina. To na zarządcy ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji.

Jednak jeśli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to deklarację należy złożyć samodzielnie.

Ewidencja emisyjności. Przewidziano kary

Za niezłożenie deklaracji może grozić kara grzywny nawet do 5 tys. zł, ale zaznaczono, że nie będzie bezwarunkowego karania osób, które obowiązku nie dopełniły. Właściciel nieruchomości może złożyć dokument nawet po terminie - bo chodzi o to, żeby te dane po prostu spłynęły.

Nie będzie sankcji za błędne wprowadzenie informacji. Zgodnie z zaprojektowanymi regulacjami, przewiduje się jednak mechanizmy kontroli wskazywanych w deklaracji danych, w tym podawanego sposobu ogrzewania. Ma to mieć miejsce w trakcie przeglądu kominów, przeprowadzanego przez kominiarza.

Ewidencja emisyjności. Gdzie składać deklaracje?

Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Po pierwsze – przez internet. Wystarczy wejść na stronę TUTAJ i po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego wystarczy wypełnić formularz, w którym trzeba wpisać adres nieruchomości, dane kontaktowe do właściciela oraz zaznaczyć stosowne źródło ciepła. Po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza, trafi on bezpośrednio do centralnej ewidencji

Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy