reklama

Ognisko pryszczycy przy granicy z Polską. Czy ta choroba jest groźna dla ludzi?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ognisko pryszczycy przy granicy z Polską. Czy ta choroba jest groźna dla ludzi? - Zdjęcie główne

Ognisko pryszczycy przy granicy z Polską. Czy ta choroba jest groźna dla ludzi? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWykrycie ogniska pryszczycy - jednej z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych zwierząt - w sąsiadującej z Polską niemieckiej Brandenburgii wzbudziło poważne obawy. Lubuska Policja już zapowiedziała wzmożone kontrole. Jakie konsekwencje niesie ze sobą ta choroba i, czy stanowi zagrożenie dla ludzi?
reklama

W niemieckim landzie Brandenburgia, który graniczy bezpośrednio z Polską, wykryto ognisko pryszczycy w stadzie bawołów. Informacja ta wywołała poważne zaniepokojenie w polskim regionie przygranicznym. Lubuska Policja na bieżąco monitoruje sytuację i zapowiada wzmożone kontrole, mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenieniu się choroby na teren naszego kraju.

reklama

Czym jest pryszczyca?

Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych wśród zwierząt.

Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy - wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Choć śmiertelność wśród zainfekowanych zwierząt dorosłych wynosi jedynie 2-3 procent, to w przypadku młodych zwierząt zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego. To zwiększa śmiertelność do 50-70 procent.

Ostatni przypadek pryszczycy w Niemczech miał miejsce ponad 30 lat temu.

Jak przenosi się wirus pryszczycy?

Wirus pryszczycy jest wyjątkowo trudny do kontrolowania, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się, które może rozpocząć się jeszcze przed wystąpieniem widocznych objawów u zwierząt. Patogen może przetrwać w środowisku przez długi czas i być przenoszony przez kontakt bezpośredni, zakażone produkty odzwierzęce, a także sprzęt czy odzież.

reklama

Źródłami zakażenia pryszczycą, jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, są:

  • zwierzęta chore lub po przechorowaniu,
  • ślina, mleko i jego przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi,
  • mięso i jego przetwory,
  • nasienie i zarodki,
  • środki transportu, gryzonie, ptaki, owady,
  • odpadki kuchenne.
 

Na chwilę obecną nie są znane żadne metody leczenia tej choroby.

W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy, należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do niego pochodziły z wiadomego źródła i były zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny - zaleca Główny Inspektorat Weterynarii.

reklama

Ognisko pryszczycy przy zachodniej granicy. Działania w Polsce

Lubuska Policja na bieżąco monitoruje sytuację. Wprowadzono też wzmożone kontrole. 

Na trasach naszego regionu należy spodziewać się dodatkowych kontroli prowadzonych wspólnie z innymi służbami, podczas których funkcjonariusze sprawdzą dokumentację związaną z transportem przez teren Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt oraz produktów pochodzenia odzwierzęcego - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. 

reklama

Celem tych działań jest szybkie wykrycie ewentualnych przypadków pryszczycy i niedopuszczenie do jej rozprzestrzenienia na polskie gospodarstwa.

Pryszczyca to poważne konsekwencje gospodarcze

Chociaż pryszczyca rzadko prowadzi do wysokiej śmiertelności, jej skutki gospodarcze są ogromne. Choroba może sparaliżować handel zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego, powodując poważne straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli. Zwalczanie ognisk choroby wiąże się również z wysokimi kosztami finansowymi.

Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?

Pryszczyca może przenieść się na człowieka, jednak zdarza się to rzadko. Zakażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem lub spożycia produktów odzwierzęcych. U ludzi choroba przebiega zazwyczaj łagodnie i nie stanowi zagrożenia dla życia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Wielkopolski. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Wielkopolsce Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama