W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o wykryciu nowych ognisk ptasiej grypy. W tym roku połowa przypadków odnotowanych w Polsce wystąpiła na terenie województwa wielkopolskiego. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, z 79 ognisk ptasiej grypy, aż 38 zostało wykrytych w naszym regionie.
Ptasia grypa powoduje wysoką śmiertelność wśród drobiu
Ptasia grypa to groźna choroba wirusowa drobiu, która powoduje wysoką śmiertelność ptaków szczególnie wśród stad indyków i kur. W przypadku niektórych szczepów wirusa, śmiertelność wśród zakażonego ptactwa może wynosić nawet 100%.Wirus ptasiej grypy bardzo łatwo się przenosi pomiędzy ptakami, zwłaszcza w warunkach hodowli przemysłowej, gdzie zwierzęta są trzymane w dużych skupiskach.
Epidemie ptasiej grypy niesie ze sobą również poważne konsekwencje finansowe dla przemysłu drobiarskiego. Zmuszając hodowców do uboju całych stad, co prowadzi do dużych strat.
Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?
Człowiek może zarazić się wirusem ptasiej grypy, jednak ryzyko jest stosunkowo niskie. Zakażenie wirusem może nastąpić poprzez bardzo bliski kontakt z zakażonym drobiem lub z powierzchniami i przedmiotami, które zostały zanieczyszczone odchodami ptaków. Do zakażenia dochodzi najczęściej, gdy człowiek przebywa w niewielkiej odległości od ptaków lub ich odchodów, ponieważ ptaki wydalają wirusa z kałem.
Jak dotąd najwięcej przypadków zakażenia u ludzi odnotowano na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach utrzymuje się małe stada drobiu, który wędrują swobodnie, czasem wchodząc do domów lub pojawiając się w miejscach, w których bawią się dzieci - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.
Brak jest natomiast dowodów, że źródłem zakażenia mogą być właściwie przyrządzone do spożycia drób lub jaja.
Jak uniknąć zakażenia?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia ptasią grypą, hodowcy drobiu, zwłaszcza ci, którzy mają gospodarstwa w pobliżu zbiorników wodnych, powinni stosować odpowiednie środki ostrożności:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których jest utrzymywany
- stosować odzież i obuwie ochronne w gospodarstwie
- ograniczyć kontakt drobiu z dzikim ptactwem, zwłaszcza ptakami wodnymi, które mogą być nosicielami wirusa.
Dodatkowo należy pamiętać, że wirus ptasiej grypy ginie w temperaturze 70°C, a w zbiornikach wodnych, które mogą być zakażone przez dzikie ptaki, wirus utrzymuje zakaźność przez kilka dni w temperaturze 22°C, a nawet ponad 30 dni w temperaturze 0°C.
Jakie są objawy ptasiej grypy u ludzi?
Objawy ptasiej grypy u ludzi przypominają te występujące przy zwykłej grypie. U osoby zakażonej pojawiają się gorączka, bóle stawów i mięśni, zapalenie spojówek, ból gardła, kaszel oraz ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej). W cięższych przypadkach mogą wystąpić także trudności z oddychaniem. W przypadku zakażenia wirusem ptasiej grypy - wprowadza się leczenie farmakologiczne, polegające na stosowaniu leków przeciwwirusowych, które pomagają w walce z infekcją i łagodzeniu objawów choroby.Jak dotąd nie zaobserwowano przypadków, aby wirus przenosił się z człowieka na człowieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.