Reklama

Umowa na prowadzenie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego podpisana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Warszawie podpisano umowę w sprawie prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. 

9 maja Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali  umowę w sprawie prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. 

Realizacja inwestycji pod nazwą "Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919"

Podpisy złożono w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- To ważny moment dla wszystkich Wielkopolan, bo razem czekaliśmy na to, by historia powstańcza trafiła do wszystkich Polaków. Po tym, jak Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, następuje materialne potwierdzenie faktu uznania tego wydarzenia, za takie o charakterze ogólnopolskim - podkreślił Marszałek Marek Woźniak.

Jak ma wyglądać wspólne prowadzenie placówki?

Minister i Województwo ma zapewnić środki potrzebne do utrzymania i rozwoju tej placówki z ich budżetów, a także zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym w placówce zbiorom.

- Muzeum może otrzymywać dodatkowe środki na wydatki inwestycyjne związane z realizacją zadania budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od Ministra oraz wydatki bieżące i majątkowe z budżetu Województwa. Na realizację inwestycji Minister, począwszy od bieżącego roku, zobowiązuje się przekazać 222 mln złotych, przekazywane w transzach do 2026 roku włącznie. Minister także przekaże dotacje podmiotowe - wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Województwo zobowiązane do przekazania 148 mln złotych na inwestycję

Według umowy, Województwo jest zobowiązane do przekazania 148 mln złotych na tę inwestycję w tym i kolejnych latach.

- Zarówno Minister, jak i Województwo zobowiązują się także do przekazania dotacji podmiotowych. Podpisaniu umowy towarzyszyło też nadanie statutu Muzeum, w którym ewentualne zmiany dokonywane będą odtąd przez Województwo w uzgodnieniu z Ministrem. Nadzór nad Muzeum sprawuje Województwo - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Umowa została zawarta na okres do 31 grudnia 2026 roku, z możliwością jej przedłużenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy