Program KOS-Zawał to specjalistyczna opieka dla pacjentów po zawale serca. Uruchomiony został w październiku 2017 i finansowany jest przez NFZ. Zapewnia skoordynowaną opiekę, włączając diagnostykę, leczenie, rehabilitację kardiologiczną i edukację przez rok po wypisie ze szpitala.
Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączny koszt świadczeń w KOS-Zawał, sfinansowanych przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
7 tysięcy wielkopolskich pacjentów objętych programem KOS-Zawał
W 2022 r. 100 placówek medycznych w Polsce realizowało program KOS-Zawał, a 12 szpitali w Wielkopolsce podpisało umowy umożliwiające leczenie w ramach programu. Pięć szpitali przystąpiło od samego początku, a pozostałe siedem dołączyło w późniejszych latach. Ostatnie umowy zawarto w styczniu 2022 r. - ze szpitalem specjalistycznym w Pile i szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.
Na podstawie raportu Centrali NFZ, jak i szczegółowych danych dotyczących Wielkopolski, można wyciągnąć wnioski, że nie tylko warto być pacjentem zakwalifikowanym do programu KOS-Zawał, ale też ważne jest dążenie do objęcia w nim pełną opieką, w tym rehabilitacją kardiologiczną - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. - Cieszę się, że od połowy 2022 r. KOS-Zawał realizuje 100 proc. szpitali w Wielkopolsce, które spełniają jego kryteria.
Z programu KOS-Zawał skorzystało ponad 7 tysięcy wielkopolskich pacjentów, najwięcej w szpitalach: Ostrowie Wielkopolskim (1.230) i Poznaniu (1.186). Szpital w Kaliszu zajmujący trzecie miejsce dołączył w październiku 2019 i ma 800 pacjentów. Na czwartym miejscu znajduje się szpital w Puszczykowie, który zakwalifikował 707 pacjentów.
Rośnie zapotrzebowanie na rehabilitację dzienną
Jak wskazują eksperci - niezwykle ważnym elementem programu KOS-Zawał jest rehabilitacja kardiologiczna. Obejmuje ona opiekę fizjoterapeuty, dietetyka i - jeśli jest taka potrzeba - psychologa. Specjaliści mają za zadanie poprawić stan zdrowia chorego w dłuższej perspektywie.
Szczególnie doceniamy te szpitale realizujące KOS-Zawał, które prowadzą pacjenta przez pełną ścieżkę programu, a więc od hospitalizacji przez rehabilitację do systematycznej opieki lekarza specjalisty w poradni. Do chorych po zawale serca oraz ich rodzin niezmiennie apelujemy, żeby wręcz domagali się objęcia programem, a następnie sumiennie w nim uczestniczyli - podkreśla Agnieszka Pachciarz.
Z rehabilitacji kardiologicznej w Wielkopolsce od początku trwania programu skorzystało 54% pacjentów.
Liderem pod tym kątem, podobnie jak w latach poprzednich, pozostaje Pleszewskie Centrum Medyczne, które przez tę ścieżkę programu przeprowadziło 91% pacjentów - informuje poznański oddział NFZ.
Wysoki odsetek pacjentów korzystających z rehabilitacji odnotowano również w Kaliszu (80%) i Gnieźnie (74%). Natomiast, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie - jak wynika z raportu NFZ - nie objął ani jednego pacjenta rehabilitacją kardiologiczną.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Od listopada więcej kobiet będzie mogło wykonać darmową mammografię
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.