Obecnie Wielkopolanki do dyspozycji mają 23 pracownie mammograficzne. Z początkiem listopada planowane jest uruchomienie trzech kolejnych:
- w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu przy ul. Polnej,
- w Wielkopolskim Centrum Medycznym Remedium na os. Stefana Batorego w Poznaniu,
- w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile przy ul. Rydygiera.
Oprócz stałych placówek, w naszym regionie kursują mobilne pracownie - mammobusy. NFZ co miesiąc urządza około 150 przystanków - w każdym powiecie regionu. To dobra okazja do wykonywania badań w pobliżu domu. Harmonogram przejazdu mammobusów.
Z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku 45-74 lata
Co ważne, od listopada z bezpłatnej mammografii będzie mogła skorzystać większa liczba pań. Zmieniono bowiem kryteria wiekowe. Do tej pory do programu profilaktyki raka piersi kwalifikowały się kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada przebadać się będą mogły panie w przedziale wiekowym 45-74 lat. Dodatkowo, pacjentki, które przeszły leczenie raka piersi i minęło pięć lat od zakończenia terapii, będą mogły robić badania mammograficzne bez skierowania.
Poszerzenie kryteriów wiekowych programu profilaktyki raka piersi oznacza, że do bezpłatnej mammografii będzie kwalifikowało się ponad 230 tys. Wielkopolanek więcej i liczę na to, że panie z tego skorzystają - podkreśliła Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, podczas otwarcia wystawy „Siła KobieTy” w siedzibie NFZ.
Biuro prasowe NFZ przywołuje dane, z których wynika, że Wielkopolska znajduje się na trzecim miejscu w kraju, jeśli chodzi o popularność profilaktyki.
Według dotychczasowych kryteriów wiekowych, z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tys. mieszkanek. Od początku roku do końca sierpnia zrobiło to ponad 192 tys. kobiet. Za wzór mogą posłużyć mieszkanki powiatów kościańskiego, nowotomyskiego, wągrowieckiego, obornickiego, grodziskiego, poznańskiego i średzkiego, gdzie profilaktyczną mammografię wykonała już co druga kwalifikująca się kobieta - przekazuje wielkopolkski oddział NFZ. - Poniżej nie tylko wielkopolskiej i ogólnopolskiej średniej są z kolei powiaty: turecki, kępiński, pleszewski, krotoszyński, kaliski, kolski, pilski, koniński i miasto Konin, słupecki oraz wrzesiński. W niektórych powiatach z badań skorzystało niespełna 30 procent kobiet spełniających kryteria programu.
Dlaczego warto się badać? Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny
Badania mammograficzne w ramach programu profilaktycznego można przeprowadzać co dwa lata lub częściej - jeśli zaleca to lekarz.Prof. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej, zwróciła uwagę, że rak piersi wykryty w pierwszym stopniu zaawansowania jest wyleczalny u ponad 90 proc. chorych. Jako, że na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, niezwykle ważna jest profilaktyka.
Nowotwór piersi stał się przez ostatnie lata chorobą przewlekłą. Można z nim żyć i skutecznie wyleczyć. Trzeba go jednak rozpoznać jak najszybciej i zastosować najnowsze, najskuteczniejsze terapie. Te rozwiązania są w Polsce dostępne - przyznał także dr Dariusz Godlewski, onkolog i prezes OPEN Poznań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.