Na początku kwietnia funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i uzyskiwanie dostępu do bankowości internetowej i haseł autoryzacyjnych osób pokrzywdzonych, po to by bezprawnie wyprowadzić z tych rachunków pieniądze.
Mogli wyłudzić nawet 50 mln zł. Jak działali podejrzani o oszustwa?
Członkowie grupy mieli działać na terenie całego kraju w okresie od 2018 do 2021 roku.
- Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd, co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Następnie sprawcy wprowadzali pracowników banków prowadzących na rzecz pokrzywdzonych rachunki rozliczeniowe w błąd, co do tożsamości osób podających się za dysponentów tych rachunków i po bezprawnym pozyskaniu, względnie zmianie loginów i haseł dostępowych do rachunków rozliczeniowych pokrzywdzonych uzyskiwali dostęp do wskazanych rachunków bankowych, co skutkowało przejmowaniem przy ich wykorzystaniu środków pieniężnych zgromadzonych na tych rachunkach bankowych - podaje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.
Jak zaznaczają śledczy, uzyskane kwoty miały trafiać na konta bankowe kontrolowane przez podejrzanych. Pieniądze przeznaczane były, m.in.: na zakup obcych walut, złota i sprzętu elektronicznego.
- Łączna kwota środków pieniężnych, które podejrzani usiłowali bezprawnie uzyskać oraz uzyskali w ramach przestępczego procederu szacowana jest na kwotę przekraczającą 50 milionów złotych, a w całym postępowaniu występuje w chwili obecnej 14 podejrzanych - wyjaśnia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Dwóch podejrzanych tymczasowo aresztowano
Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Działu ds. Cyberprzestępczości Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
- Wobec dwóch z podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec trzeciego z podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.
Za te czyny podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Jak podkreśla policja, sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.