Reklama

Reklama

Kobieta nie żyje. Dziesiątki milionów strat po nawałnicy

Opublikowano: pon, 14 sie 2017 16:01
Autor:

Kobieta nie żyje. Dziesiątki milionów strat po nawałnicy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jedna osoba poniosła śmierć, wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych jest zniszczonych, trwa odbudowa uszkodzonych linii energetycznych – taki bilans strat po piątkowej nawałnicy przedstawiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hofmann.

 

W spotkaniu z szefami służb, inspekcji oraz instytucji bezpośrednio zaangażowanych w działania ratownicze wziął udział wiceminister energii Andrzej Piotrowski – informuje rzecznik wojewody.

 

 


 

Burze, które przeszły między innymi nad Wielkopolską spowodowały ogromne zniszczenia w infrastrukturze energetycznej. Trwa odbudowa linii średniego napięcia pomiędzy Wrześnią a Gnieznem. Prace naprawcze wymuszają konieczność wyłączeń zasilania. Bez prądu w Wielkopolsce pozostaje nadal około 6800 odbiorców.

 

- Ostatnie dni były dla Wielkopolan naprawdę trudne. Teraz jak najszybciej musimy podjąć szereg działań, które umożliwią funkcjonowanie osobom poszkodowanym przez żywioł – mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. Nawałnice, które przeszły nad województwem są testem sprawnego działania państwa oraz poszczególnych służb – jak na razie test ten udało się zdać – dodał.

 

Jak powiedział wiceminister ds. energii Andrzej Piotrowski, który podziękował za współpracę i zaangażowanie osób biorących udział w zwalczaniu skutków nawałnic, niezwykle istotna była dobra wymiana informacji i wzajemna pomoc. Cały czas zbierane są informacje od poszkodowanych w celu udzielania im pomocy finansowej. Do dziś wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o zasiłek w wysokości do 6 tys. złotych na łączną sumę ponad 12 mln zł. W środę środki finansowe trafią za pośrednictwem wojewody na konta samorządów. Uruchomiona zostanie także pomoc w formie zasiłków na kwoty 20 tys. i 100 tys. zł na odbudowę domów. Trwa szacowanie strat – samorządy na bieżąco przesyłają do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego informacje.

 

W ramach akcji ratowniczej strażacy interweniowali ponad cztery tysiące razy, prawie siedemset budynków jest uszkodzonych. Odnotowano czterysta podtopień domostw.

 

Policja interweniowała ponad 150 razy, głownie w przypadku kolizji spowodowanych najechaniem na połamane drzewa oraz w przypadku uszkodzonych pojazdów.

 

Spośród zabytków najbardziej ucierpiała katedra w Gnieźnie, gdzie uderzenie pioruna uszkodziło poszycie dachu. Nie są znane jeszcze koszty naprawy uszkodzeń gnieźnieńskiej katedry.

 

Znaczne szkody nawałnica wyrządziła lasach i parkach krajobrazowych. W lasach państwowych wiatr poczynił niespotykane od lat straty, największe w powiatach gnieźnieńskim oraz pilskim. Ponad 3 tys. ha. drzewostanu zostało doszczętnie zniszczone.

 

Funkcjonariusze PSP przeprowadzili kontrole obozów i kolonii dla dzieci w 22 lokalizacjach. Podczas przeprowadzonych kontroli w dwóch obiektach wykazano nieprawidłowości, m.in. brak przeglądu gaśnic oraz niebezpiecznie pochylone drzewo, które zostało usunięte.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.