Reklama

Idą święta. Kupujesz prezenty online? Zobacz jak nie dać się oszukać

Opublikowano:
Autor:

Idą święta. Kupujesz prezenty online? Zobacz jak nie dać się oszukać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Zakupy online. Jak kupować przez internet? Policja ostrzega przed internetowymi oszustami. Kupuj ostrożnie online.

 

 

Kupowanie online ma od wielu lat setki milionów zwolenników na całym świecie. W końcu dzięki robieniu zakupów bez wychodzenia w domu, unikamy kolejek, ciężkich koszyków i pośpiechu.

Wyobraźmy sobie sytuację, że za oknem pada deszcz, a temperatura na zewnątrz wynosi parę stopni poniżej zera i właśnie w tym momencie okazało się, że nie mamy nic w lodówce. W dzisiejszych czasach wystarczy parę kliknięć i zakupy zostaną dostarczone pod nasze drzwi. I to bez wychodzenia z domu.

Święta to czas, w którym coraz częściej decydujemy się na zamawianie prezentów z internetu. Warto pamiętać, że zakupy w sieci nie zawsze są bezpieczne.

Popularyzacja zakupów online sprawiła, że w wirtualnych transakcjach udzielają się także przestępcy. Policja udostępniła kilka zasad, których warto przestrzegać, żeby kupować bezpiecznie w sieci:

  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Zwracajmy też uwagę, czy sprzedający podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy do niego zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy też, że zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, często telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Zakupy to nie jedyna forma przestępstw internetowych. Sprawcy kradną nasze dane przechowywane na komputerach. Podszywają się też pod banki czy inne instytucje chcąc wykraść poufne informacje np. numery kont czy kody PIN.

 

- Korzystając z dobrodziejstw internetu bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać! - ostrzega policja.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE