reklama

"Dzieją się rzeczy niezwykłe". Kolejny alert zorzowy, także dla Wielkopolski [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Dzieją się rzeczy niezwykłe". Kolejny alert zorzowy, także dla Wielkopolski [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPodobnie, jak w sylwestrową noc, dziś (1 stycznia 2025 r.) znów okazja do obserwacji spektakularnego zjawiska na wieczornym i nocnym niebie. Po serii słonecznych rozbłysków, prognozowana jest burza magnetyczna, która może przynieść zorzę polarną widoczną w całej Polsce, w tym w Wielkopolsce.
reklama

Sylwester 2024 roku może zapisać się w pamięci fanów astronomii. W wyniku silnej aktywności Słońca i koronalnych wyrzutów masy (CME), burza magnetyczna klasy G2-G3 stwarza szansę na obserwację zorzy polarnej. 

reklama

To otwiera szansę na obserwacje zorzy polarnej z terenu całej Polski najbliższej nocy. Warto spojrzeć w niebo... bo i tak wiem, że nie będziecie spali  - pisze Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

Wyjątkowo sprzyjająca ma być również pogoda - centralna Polska może liczyć na rozpogodzenia, co dodatkowo zwiększa szanse na dostrzeżenie barwnych łun na niebie.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to spektakularne zjawisko świetlne, które powstaje, gdy materia wyrzucona podczas rozbłysków słonecznych zderza się z ziemską atmosferą. W wyniku tego zjawiska uwalnia się energia, która tworzy barwne łuny, najczęściej w odcieniach zieleni, różu i fioletu.

reklama

Choć zorze polarne są najbardziej typowe dla regionów arktycznych, wyjątkowo silna aktywność Słońca pozwala na ich obserwację także w niższych szerokościach geograficznych, takich jak Polska.

Kiedy w sylwestra spodziewać się zorzy polarnej?

Około godziny 18:30-18:45 istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zorza polarna pojawi się na krótko nad północnym horyzontem i będzie widoczna z terenu Polski.

Później sytuacja na trochę się uspokoi. W kolejnych godzinach warunki prawie na pewno będą lepsze - informuje pasjonat astronomii.

Jak przygotować się do obserwacji zorzy polarnej?

Aby zobaczyć zorzę polarną w pełnej okazałości, najlepiej wybrać się w miejsce z dala od miejskich świateł. Ciemne, otwarte przestrzenie, takie jak pola czy obrzeża lasów, zapewnią najlepsze warunki do obserwacji. Kluczowym czynnikiem jest również bezchmurne niebo.

reklama

Jeśli planujesz uwiecznić to niezwykłe zjawisko, warto zaopatrzyć się w aparat z możliwością długiego naświetlania i wysoką czułością na światło. Takie ustawienia pozwolą uchwycić kolory i szczegóły zorzy, które mogą być niedostrzegalne gołym okiem.

[AKTUALIZACJA, 1 stycznia, godz. 16.30]

Zorza polarna także w Nowy Rok 2025 

Nie tylko w sylwestra można było zobaczyć zorzę polarną. Dziś (1 stycznia) - jak informuje Karol Wójcicki - też będzie taka okazja. 

Dzieją się rzeczy niezwykłe! Wczorajsza zorza była zaledwie przygrywką dla tego, co się dzieje od rana... Okazuje się bowiem, że nad ranem zaczęło się kolejne uderzenie znakomitych warunków zorzowych i nagle... dane z satelity DISCOVR padły. Ale właśnie zaczynają się podnosić. No i jest grubo! - pisze pasjonat astronomii na swoim profilu "Z głową w gwiazdach". - Spodziewałbym się pięknego pokazu jak tylko się ściemni.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama