Reklama

Czy wszystkie przychodnie z Wielkopolski podpisały nowe umowy z NFZ? Znamy odpowiedź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Czy wszystkie przychodnie z Wielkopolski podpisały nowe umowy z NFZ? Znamy odpowiedź - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy wszystkie przychodnie z Wielkopolski podpisały nowe umowy z NFZ? Mamy informacje.

Z końcem grudnia 2022 roku wygasała część umów wielkopolskich przychodni na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z tym, 6 grudnia wielkopolski oddział funduszu przekazał przychodniom lekarzy rodzinnych aneksy do umów na kolejnych 27 miesięcy. Długość tego okresu jest rezultatem porozumienia zawartego 28 listopada, po negocjacjach między przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych a Ministerstwem Zdrowia i NFZ. Jednak między częścią wielkopolskich lekarzy a NFZ powstał spór.

Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, w przypadku ok. 30% nie zostały podpisane aneksy. Oznacza to, że od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia, chyba że zostaną złożone wnioski o zawarcie kolejnych umów - informowała 27 grudnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału NFZ. 

Aneksów nie podpisano tylko w Wielkopolsce  

Sytuacja z niepodpisanymi aneksami dotyczyła tylko Wielkopolski. 27 grudnia NFZ poinformował o podjęciu działań mających zapewnić pacjentom dostęp do lekarza rodzinnego w 2023 roku.

Prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia. Przygotowywane są także rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć tym pacjentom, których lekarz rodzinny nie podpisał aneksu przedłużającego umowę z NFZ. Podobnie finansowane będą porady udzielane tym pacjentom przez inne przychodnie POZ - informowała wówczas rzeczniczka NFZ-u. 

Lekarze zgodzili się podpisać umowy z NFZ

Okazało się jednak, że nie będzie takiej konieczności nie będzie, bo lekarze umowy podpiszą, ale na czas nieokreślony. 

- Na co przystaliśmy - informuje Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Było to rozwiązanie, o które Fundusz zabiegał od kilku lat i, które zaproponował podmiotom również w październiku tego roku. Nie zostało ono zaakceptowane przez lekarzy rodzinnych i tylko niewiele ponad 30 przychodni zdecydowało się wtedy na bezterminowe umowy.

Pacjenci z Wielkopolski będą mieli gdzie się leczyć 

- W tej chwili, ponad 90 procent umów lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkopolsce to umowy na czas nieokreślony. (..) Jest to bardziej korzystna forma zarówno dla pacjentów, jak i dla Funduszu. To rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć stresu związanego z niepewnością, czy dana przychodnia podpisze umowę na kolejny okres - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz.

Dyrektor podkreśla również, że umowy na czas nieokreślony pozwalają, m.in. uniknąć corocznych formalności związanych z ich przedłużaniem.

-  Daje to obecnie przestrzeń i czas do zajęcia się innymi sprawami związanymi z podstawową opieką zdrowotną, które sygnalizują nam pacjenci. Jest to tym bardziej ważne w obliczu wyzwań ostatnich dni związanych z wysoką zachorowalnością na choroby infekcyjne, kiedy duża liczba pacjentów szuka pomocy w szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych - tłumaczy Agnieszka Pachciarz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy