Reklama

Część przychodni z Wielkopolski nie podpisało nowych umów z NFZ. Co będzie z pacjentami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Część przychodni z Wielkopolski nie podpisało nowych umów z NFZ. Co będzie z pacjentami? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Część przychodni nie podpisało nowych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co dalej? Gdzie będą leczyć się pacjenci?

Z końcem grudnia 2022 roku wygasa część umów wielkopolskich przychodni na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z tym, 6 grudnia wielkopolski oddział Funduszu przekazał przychodniom lekarzy rodzinnych aneksy pozwalające przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia przez kolejne 27 miesięcy. Długość tego okresu jest rezultatem porozumienia zawartego 28 listopada, po negocjacjach między przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych a Ministerstwem Zdrowia i NFZ. Jednak między częścią wielkopolskich lekarzy a NFZ powstał spór.

Od 1 stycznia część przychodni nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach NFZ

Wielkopolska jest jedynym województwem w kraju, gdzie część lekarzy nie zgadza się na zaproponowane warunki umów.

Wśród nich są lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy oczekują skrócenia okresu obowiązywania umowy do 12 miesięcy. Taka zmiana nie jest brana pod uwagę przez NFZ. Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, w przypadku około 30% nie zostały podpisane aneksy.

W związku z tym, od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia, chyba że zostaną złożone wnioski o zawarcie kolejnych umów. Będzie to możliwe, ale nowe umowy podpisywane są na czas nieokreślony. 

Co będzie z pacjentami w tej sytuacji?

Chcąc zapewnić dostęp do leczenia wszystkim mieszkańcom Wielkopolski, oddział jest zobowiązany do podjęcia działań zabezpieczających pacjentów, których przychodnie mogą być nieczynne od początku roku. Prowadzone są także rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia.

Przygotowywane są również rozwiązania finansowe, dzięki którym NFZ będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ, udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć tym pacjentom, których lekarz rodzinny nie podpisał aneksu przedłużającego umowę z NFZ. Podobnie finansowane będą porady udzielane tym pacjentom przez inne przychodnie POZ.

- Obecnie przychodnie lekarzy rodzinnych stopniowo odsyłają podpisane aneksy. Liczymy na to, że do końca roku pozostałe podmioty zdecydują się na kontynuowanie współpracy z Funduszem. Po 31 grudnia będziemy mogli przedstawić listę przychodni, które z niej zrezygnowały - wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy NFZ. 

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy