Reklama

270 tysięcy zachorowań na grypę na tydzień. Minister zdrowia zapowiada testy różnicujące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

270 tysięcy zachorowań na grypę na tydzień. Minister zdrowia zapowiada testy różnicujące - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niepokojąca sytuacja w Polsce. Od 8 do 15 grudnia, setki tysięcy zachorować na grypę w Polsce. Połowa chorych to dzieci. Minister zdrowia zapowiada testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19.

W okresie od 8 do 15 grudnia 2022 r. w Wielkopolsce zarejestrowano 76.960 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Natomiast w Polsce - 266.620. Połowa z tej liczby to dzieci. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 87,5 na 100 tys. ludności. Minister zdrowia - Adam Niedzielski - zapowiedział testy różnicujące.

Testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19 w 2023 r. 

W czwartek, 22 grudnia minister zdrowia poinformował o decyzjach, jakie zapadły w związku z falą zachorowań na grypę.

- Najważniejsze decyzje zakończonego właśnie sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej: przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków - przede wszystkim antywirusowych, ale i antybiotyków, w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19 - wyjaśniał Adam Niedzielski, minister zdrowia na Twitterze.

Połowa chorych na grypę to dzieci

Niepokojącą informacją jest to, że z blisko 270 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań w ciągu tygodnia na grypę, połowa dotyczy dzieci. Dodatkowo w szpitalach zajętych jest około 10 tys. miejsc pediatrycznych.

- Zleciłem NFZ prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Lokalne oddziały NFZ mają reagować na sygnały o wzroście zajętości łóżek - poinformował minister zdrowia.

Porównał też tegoroczne dane zachorowań najmłodszych na grypę ze statystyką z poprzednich lat.

- Dwa lata wcześniej ten udział w strukturze był poniżej 40 proc., dzisiaj zbliża się do 50 proc. To oczywiście ma również przełożenie na sytuację w szpitalach. Od początku września do 7 grudnia do szpitali z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób. W strukturze hospitalizacji dominują dzieci, stanowią blisko 60 proc. - wyjaśniał Adam Niedzielski. 

COVID-19 nie jest już największym problemem

Adam Niedzielski zwrócił uwagę na to, że koronawirus nie jest aktualnie największym problemem epidemicznym.

- Liczba zachorowań na COVID-19 od początku września do końca listopada to ponad 160 tys. W tym samym okresie odnotowano blisko 1,3 mln zachorowań na grypę. To grypa decyduje obecnie o sytuacji epidemicznej w kraju - tłumaczył minister.

Tak więc obecnie problemem epidemicznym są przede wszystkim zachorowania na grypę i RSV.

Jak rozpoznać grypę?

Grypie towarzyszy: 

  • ból mięśni i stawów, 
  • kaszel, ból gardła, duszność itp., 
  • gorączka, powyżej 38°C,
  • złe samopoczucie,
  • ból głowy.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy