reklama

Czy w święto Trzech Króli 6 stycznia 2025 r. trzeba iść do kościoła?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Włodzimierz Jędrzejczak / archiwum

Czy w święto Trzech Króli 6 stycznia 2025 r. trzeba iść do kościoła? - Zdjęcie główne

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Msza św. w kościele w Rawiczu | foto Włodzimierz Jędrzejczak / archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Dla wielu wierzących jest to dzień szczególny, pełen tradycji i symboliki. Często pojawia się jednak pytanie: czy uczestnictwo we mszy świętej tego dnia jest obowiązkowe?
reklama

Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) upamiętnia hołd, jaki w Betlejem złożyli mędrcy ze Wschodu nowo narodzonemu Jezusowi. Symbolizuje pokłon świata pogan przed Bogiem. To jedno najstarszych chrześcijańskich świąt. Jego historia sięga początków IV wieku.

reklama

Od 2011 roku 6 stycznia jest w Polsce także dniem wolnym od pracy. 

Czy w święto Trzech Króli trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym ze świąt nakazanych. To oznacza, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy św. Wynika to wprost z Dekalogu: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". 

Reguluje to także Kodeks prawa kanonicznego.

"W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego" - stanowi kanon 1247.

reklama

Kiedy opuszczenie mszy św. w Trzech Króli nie jest grzechem?

Choć uczestnictwo we mszy świętej w święta nakazane jest obowiązkiem, istnieją sytuacje, które mogą usprawiedliwić nieobecność - wówczas nie ma grzechu. Mogą to być np. poważna choroba, konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny, małym dzieckiem czy inne ważne przyczyny. Zawsze taką sytuację należy rozważyć indywidualnie we własnym sumieniu.

Skąd się wzięła tradycja święcenia kredy i kadzidła w Trzech Króli?

Podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego święcone są kreda i kadzidło. To zwyczaj głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji i ma swoje korzenie w symbolice tego święta.

Symbolika darów Mędrców:

reklama

  • Kreda: Jej poświęcenie nawiązuje do daru złota, który Mędrcy ofiarowali Jezusowi jako królowi. Znak wyrysowany kredą na drzwiach domu miał symbolizować królewską pieczęć Chrystusa nad tym miejscem i prośbę o błogosławieństwo.
  • Kadzidło: Ten dar Mędrców był ofiarowany Jezusowi jako Bogu. Poświęcone kadzidło służyło do okadzania domów i miało odpędzać złe moce oraz przynosić błogosławieństwo.
 

W Trzech Króli, poza mszą św. z poświęceniem kredy i kadzidła, w wielu miejscowościach odbywają się barwne orszaki. To uliczne jasełka, których zwyczaj organizacji wywodzi się z polskiej tradycji kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama