Zbiornik wodny w Miejskiej Górce powstał w roku 1963 - na potrzeby Cukrowni Miejska Górka. Budowa akwenu trwała 18 miesięcy. W 1968 r. cukrownia przystąpiła do powiększenia zbiornika o dalsze 4 hektary. 25 lipca 1970 r. zbiornik retencyjny oddano do eksploatacji. W 1984 r. osiągnął on powierzchnię 11 hektarów i w środowisku lokalnym zyskał nazwę "Balaton" - ponieważ powstały tam kąpielisko i piaskowa plaża.
Planowana rozbudowa zbiornika "Balaton" w Miejskiej Górce
W 2010 r. gmina Miejska Górka kupiła od cukrowni teren, na którym znajduje się "jezioro". Mniej więcej od roku 2014 zaczęł mówić się o rozbudowie akwenu. Ujęto ją nawet w "Wieloletnim programie inwestycji melioracyjnych w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020". Ruszyły procedury związane z inwestycją. Wykupiono potrzebne tereny i wypłacono odszkodowania ich dotychczasowym właścicielom. Wykupu gruntów dokonał Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu.
- Sprawdziliśmy i rzeczywiście miejskogóreczanie pieniądze otrzymali - zaznaczał wówczas burmistrz gminy Karol Skrzypczak.
W międzyczasie dotychczasowy Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zastąpiła powołana przez państwo spółka Wody Polskie, ale samorząd uzyskał potwierdzenie, że to nie zmienia planów inwestycyjnych wobec "Balatonu".
- Otrzymałem zapewnienie, iż inwestycja będzie realizowana - informował w 2019 roku burmistrz.
Jak mówił, u inwestora pozyskał wiadomość, że budowa może się rozpocząć nawet pod koniec 2020 roku. Tak się jednak nie stało. W 2022 roku pojawiła się za to informacja, że rozbudowa "Balatonu" znajdzie się w wieloletnim programie gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce, opracowywanym w ministerstwie infrastruktury.
- Inwestycja pomoże wielu gospodarzom z tego terenu, którzy borykają się z zalewanie upraw. Wykonawca programu i instytucja nadzorująca realizację programu, jaką jest Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie pozytywnie ustosunkowało się do inwestycji w zakresie ochrony przeciwpowodziowej w rejonie Miejskiej Górki - informował z kolei w 2022 roku poseł ówczesnej partii rządzącej - Jan Dziedziczak.
Wizualizacja "Balatonu" po rozbudowie ↓
Grafika: Urząd Miejski w Miejskiej Górce
Nic się nie dzieje w sprawie rozbudowy "Balatonu"?
Minęły kolejne lata i nic w tej kwestii się nie wydarzyło. W 2022 roku burmistrz Karol Skrzypczak mówił, że plan nie upadł, ale cały czas realizowane są formalności niezbędne do tego, by inwestor mógł starać się o pieniądze na wykonanie zadania.
- By móc składać wniosek do źródeł zewnętrznych inwestor musi mieć tytuł prawny do nieruchomości. Nie zakończyła się jeszcze procedura zmiany dotychczasowego właściciela, którym był urząd marszałkowski na nowego, czyli spółkę wodną - wyjaśniał.
Wygląda na to, że procedura zmierza do końca. W minionym tygodniu, z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego - wicemarszałka województwa wielkopolskiego - burmistrz Miejskiej Górki wziął udział w spotkaniu dotyczącym rozbudowy "Balatonu". Uczestniczyła w nim także dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Beata Głuchowska. Omówiono kwestie formalne, związane z przekazaniem nieruchomości pod budowę "Zbiornika Wodnego Balaton Miejska Górka".
- Obecnie właścicielem tych gruntów jest Województwo Wielkopolskie, które wkrótce przekaże je w formie darowizny Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - relacjonuje burmistrz.
Co dalej z inwestycją?
- W najbliższym tygodniu zostanie podpisany akt notarialny finalizujący przejęcie gruntów przez Wody Polskie. To mały krok w całej procedurze, ale bardzo ważny. Nadal nie wiadomo, dokładnie kiedy inwestycja będzie realizowana i za ile, ale istotne jest to, że wrocławska spółka jest pozytywnie nastawiona i będzie dążyć do realizacji zadania. Wola i chęć jest, trzeba teraz poszukać pieniędzy - przekazuje burmistrz Miejskiej Górki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Diabelski taniec i przestrzelony obraz. Niezwykła historia wielkopolskiego dziedzica