reklama

Będą zbierać pieniądze na renowację nagrobka na kaliskim cmentarzu przy Rogatce

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa odnowienie nagrobka Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej przeznaczone będą pieniądze z kwesty, którą w Kaliszu organizują władze miasta oraz miejscowy oddział PTTK. Zbiórka - jak co roku - odbędzie się 1 listopada.
reklama

Co roku, Miasto Kalisz i PTTK Oddział w Kaliszu organizują tradycyjną zbiórkę na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzach przy Rogatce. W tym odbędzie się już 23. edycja akcji. 

W Kaliszu zbierają pieniądze na ocalenie zabytkowych cmentarzy

Zeszłoroczne środki - a udało się zebrać ponad 23 tys. 600 zł - przeznaczono na sfinansowanie prac renowacyjnych grobowca Thanów i Hintzów (13 814,00 zł) na cmentarzu ewangelickim oraz konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej - na cmentarzu katolickim.

W Kaliszu od 23 lat organizujemy kwesty, zbiórki publiczne do puszek na nagrobki wskazane przez nasz zespół - przy współpracy z miastem i konserwatorem zabytków. Mamy już wyznaczone dwa cele. Chcielibyśmy dokończyć prace przy sarkofagu rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelickim oraz odnowić kolejny nagrobek, gdzie podmurówka kamienna grozi przewróceniem, a na niej znajduje się piękna fotografia zmarłej. Kiedyś ten cmentarz pełen był takich fotografii. Niestety często ulegają zniszczeniu - przekazał dr Jarosław Dolat, przewodniczący kaliszkiego oddziału Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK.

1 listopada w Kaliszu będą kwestować na odnowienie nagrobka Anny Radwan Babskiej

W tym roku pieniądze będą zbierane na odnowienie pomnika Anny Radwan Babskiej, która pochowana jest na cmentarzu rzymskokatolickim. Była prawdopodobnie żoną Czesława Babskiego herbu Radwan i matką znanego bankowca Aleksandra Babskiego. Jej nagrobek pochodzi z 1919 roku.

Pochowana tu pani Anna była kaliszanką. Niestety nie udało się dotrzeć do bliższych informacji na jej temat. Wiemy, że zmarła w bardzo młodym wieku, pozostawiając męża i dzieci - wyjaśniła Anna Woźniak, główna specjalistka do spraw ochrony zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.

Na pomniku, który ma formę stożka z krzyżem, zachowało epitafium o treści: "Boże, okaż jej choć tyle dobroci, ile ona wokół siebie rozsiewała".

Takie obiekty są cenne ze względu na swoją formę, jak i czas, z którego pochodzą - podkreśliła Anna Woźniak.

Zbiórka tradycyjnie odbędzie się 1 listopada na obu kaliskich cmentarzach. Na nekropolii komunalnej przy ul. Poznańskiej kwesta będzie trwała w godzinach 8:00-16:00, a na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej - w godzinach 8:00-14:00 i 15:00-18:00. 

Kwoty, które zbieramy w ostatnich latach są imponujące. A to oznacza, że kaliszanie otwierają swoje serca właśnie w tym dniu. Zapraszam serdecznie wszystkich od rana na cmentarz komunalny i miejski po to, by dołożyć kilka złotych na szczytny cel. Lista kwestujących jest nadal otwarta. Zachęcam przede wszystkim młodzież, pozostałych samorządowców i osoby znane, by zaangażowały się w zbiórkę - zachęca wiceprezydent Kalisza - Grzegorz Kulawinek.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama