Od 1 do 13 listopada wielkopolscy strażacy odnotowali alarmującą liczbę pożarów budynków mieszkalnych. Większości przypadków można byłoby uniknąć, gdyby wykonywać regularne kontrole instalacji kominowych oraz zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak czujniki dymu i tlenku węgla.
Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych, budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - przypomina mł. asp. Martin Halasz, oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Ponad 90 pożarów i dwa zgony w Wielkopolsce w zaledwie dwa tygodnie
Do dziś strażacy w Wielkopolsce musieli aż 93 razy wyjeżdżać do pożarów domów mieszkalnych. Te tragiczne wydarzenia doprowadziły do śmierci dwóch osób, a szesnaście kolejnych, w tym czworo dzieci, zostało rannych.
Oprócz pożarów, strażacy interweniowali w listopadzie już 11 razy w sytuacjach, gdzie wykryto tlenek węgla, którym mogli się zatruć domownicy. Niestety podczas tych zdarzeń 5 osób zostało rannych, w tym 2 dzieci - relacjonuje rzecznik prasowy KW PSP Poznań.
Dlaczego regularna kontrola instalacji i przewodów kominowych jest tak ważna?
Regularne kontrole przewodów kominowych i instalacji gazowych są nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo domowników. Zaniedbanie tych przeglądów może prowadzić do gromadzenia się sadzy oraz toksycznych substancji, które zanieczyszczają powietrze w budynkach, zwiększając ryzyko pożaru i zaczadzenia. Co więcej, spalanie śmieci i innych odpadów w piecach emituje szkodliwe związki chemiczne, które nie tylko niszczą przewody kominowe, ale także zagrażają zdrowiu.
Pamiętajmy także, że montaż certyfikowanej czujki dymu, czujki tlenku węgla może skutecznie pomóc i uchronić nas przed niebezpieczeństwem utraty życia i zdrowia - wskazuje mł. asp. Martin Halasz.
Jak często kontrolować przewody kominowe?
Przepisy określają, że częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych zależy od rodzaju paliwa używanego w budynku:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wielkopolskę czeka śnieżna i mroźna zima? Mamy prognozy synoptyków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.