Funkcjonariusz z nowotomyskiej komendy natknął się na niecodzienną scenę przy jednym z bankomatów na terenie miasta.
Mężczyzna, znajdujący się tam wykonywał liczne transakcje finansowe, zachowując się nerwowo i rozmawiając cały czas przez telefon - relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu.
Policjant, zauważywszy podejrzaną aktywność 60-latka, powiadomił dyżurnego. W rozmowie z mężczyzną wyszło na jaw, że stał się ofiarą oszustwa telefonicznego (spoofing).
Oszust, podając się za pracownika banku, nakłonił 60-letniego mężczyznę do natychmiastowej wypłaty pieniędzy ze swojego konta oraz przekazania ich na inny rachunek bankowy - informują funkcjonariusze KPP Nowy Tomyśl
Policjanci szybko zareagowali, ograniczając straty mężczyzny. Część oszczędności 60-latka udało się "uratować".
Jakie są najczęstsze metody oszustw telefonicznych?
W obliczu rosnącej liczby oszustw telefonicznych, ważne jest, aby być świadomym najczęstszych metod stosowanych przez przestępców. Najpopularniejsze przykłady oszustw telefonicznych to:
- metoda na wnuczka (np. wypadek, zepsuty telefon, pilnie potrzebne pieniądze);
- metoda na policjanta, lekarza (np. zatrzymanie członka rodziny, próba kradzieży naszych pieniędzy, pilna konsultacja lekarska);
- metoda na przedstawiciela banku i pomoc techniczną (np. zablokowanie naszych środków finansowych);
- metoda na pracownika ZUS lub innej instytucji (np. problem z wypłaceniem emerytury).
Pamiętaj: żaden bank, policja, firma, instytucja nie proszą o pieniądze, ani o podanie Twoich danych, haseł do logowania, danych do kart płatniczych czy instalację dodatkowego oprogramowania. Jeśli dzwoniący tego wymaga, należy natychmiast rozłączyć się i zgłosić sprawę policji! - ostrzegają policjanci.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Uwierzyła, że pomaga redaktorowi poszkodowanemu w trzęsieniu ziemi w Turcji. Straciła ponad 80 tys. zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.