Reklama

300 mln zł na modernizację budynków i rewitalizację w Wielkopolsce

Opublikowano: pt, 16 mar 2018 15:23
Autor:

300 mln zł na modernizację budynków i rewitalizację w Wielkopolsce  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Bank Gospodarstwa Krajowego. 300 mln zł na modernizację energetyczną budynków i rewitalizację w Wielkopolsce.

 

 

300 mln zł na modernizację energetyczną budynków i rewitalizację w Wielkopolsce. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych pożyczek JESSICA2. Teraz program działający od kwietnia ubiegłego roku będzie jeszcze szerzej dostępny.

 

BGK w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 udziela wsparcia finansowego w formie preferencyjnych pożyczek na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz na rewitalizację obszarów problemowych w Wielkopolsce. Środki przeznaczone na wsparcie finansowe termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Wielkopolsce czekają również  na podmioty spoza sektora publicznego.

 

 

W poprzedniej perspektywie finansowej UE w trzech regionach, które zdecydowały się na wdrożenie inicjatywy JESSICA, wsparliśmy ponad 100 inwestycji. Udzielaliśmy preferencyjnych pożyczek na potrzeby rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Finansowaliśmy, między innymi, odnowę miejskich rynków (np. w Krotoszynie i Kórniku) i rewitalizację dworców kolejowych i ich otoczenia w różnych miastach – przypomina Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Dofinansowanie dotyczy dwóch typów projektu.

 

Na pierwszy z nich przypada 173,2 mln zł z całej puli i dotyczy on kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Na drugi projekt dotyczący rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych przeznaczono 112,5 mln zł.

 

Kto może ubiegać się o tanie pożyczki z BGK?

 

Wnioski mogą być składane przez podmioty sektora komunalnego, czyli np. gminy, powiaty, spółki komunalne, ale również podmioty prywatne, TBS-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Nowością jest, że od marca 2018 roku, pożyczki na termomodernizację budynków mogą być udzielane także podmiotom spoza sektora publicznego - pod warunkiem, że obiekt wpisuje się w definicję budynku użyteczności publicznej.

Doradcy Regionu BGK Wielkopolska służą pomocą inwestorom w zakresie uzgodnienia najkorzystniejszej dla nich formy pożyczki. Kwoty takich pożyczek w przypadku projektów z zakresu modernizacji energetycznej mogą wynosić od 100 tys. do 10 mln zł, a w przypadku rewitalizacji od 500 tys. do 20 mln zł. Oprocentowanie w skali roku wyniesie odpowiednio od 0,5% do 0,15% lub od 1,5% do 0,25%

 

Wnioski i szczegółowe informacje na temat pożyczek Jessica2 są dostępne na stronie www.bgk.pl/jessica2 [KLIKNIJ]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE