reklama

12 nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce. Teraz, łącznie jest ich 37

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

12 nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce. Teraz, łącznie jest ich 37 - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielkopolski oddział NFZ rozstrzygnął konkurs na nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Już niedługo swoją działalność rozpocznie kolejne 12 takich miejsc.
reklama

Łącznie 37 poradni udziela bezpłatnej pomocy dzieciom i młodzieży. Docelowo ma ich być ponad 50.

reklama

- W założeniu poradnie te mają zapewnić opiekę możliwie blisko miejsca zamieszkania, zatem konkursy są ogłaszane na obszar danego powiatu lub – w powiecie poznańskim – grup gmin - tłumaczy Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czym są poradnie psychologiczno-terapeutyczne?

Nowe poradnie działają na pierwszym z trzech poziomów modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który obowiązuje od od kwietnia 2020 roku.

- Oznacza to, że pomocy udzielają w nich psychologowie i terapeuci. Obsada poradni to minimum czterech specjalistów. Co ważne – nie ma wśród nich opieki psychiatry, ponieważ do jego poradni trafia się na drugim poziomie opieki. Jeśli wsparcie na pierwszym poziomie okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Na trzecim poziomie opieki znajduje się stacjonarna opieka szpitalna, która powinna stanowić pomoc w szczególności, kiedy dotychczas stosowana okazała się niewystarczająca. Nowy model został wypracowany po to, żeby lepiej dostosować profil pomocy do potrzeb pacjenta. To ma zapobiegać zbyt szybkiemu trafianiu dzieci na oddziały szpitalne, gdy jeszcze nie jest to niezbędne - wyjaśnia Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

reklama

W poradni psychologiczno-terapeutycznej udzielane są m.in.

  • porady psychologiczne;
  • sesje psychoterapii indywidualnej,
  • rodzinnej lub grupowej;
  • porady domowe czy wizyty środowiskowe.

Nowe poradnie zaczną przyjmować pacjentów 24 sierpnia 

Poradnie zaczną przyjmować pacjentów od czwartku, 24 sierpnia. 

– Od momentu kontraktowania pierwszych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce, zależało nam na tym, żeby były one równomiernie rozłożone na terenie województwa, tak by możliwie jak najbardziej ułatwić dostęp do nich dla najmłodszych pacjentów. Nadal widzimy taką potrzebę, dlatego stopniowo zwiększamy liczbę poradni, a docelowo chcemy, żeby było ich w naszym województwie ponad 50 – podkreśla Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Regularnie ogłaszamy konkursy na nowe poradnie, właśnie trwa kolejny, bo niestety po ostatnim nie udało nam się zawrzeć tylu umów, ile planowaliśmy. Nie zawsze oferty
składane przez świadczeniodawców spełniają wymagane standardy. To od przygotowania samych podmiotów i od rzetelności złożonych ofert zależy, ilu realizatorów uda nam się wyłonić i z ilu takich miejsc będą mogli korzystać pacjenci.

reklama

Gdzie będą działały nowe poradnie?

Nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne od 24 sierpnia zaczną działać w:

  • Poznaniu i Koninie (po dwie),
  • Lesznie,
  • Pile,
  • Plewiskach,
  • Szamotułach,
  • Komornikach,
  • Trzciance,
  • Chodzieży,
  • Kaliszu.
Przeczytaj także: Dziecko błąkało się po plaży w Chojnie. Matka była pod wpływem alkoholu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama