Ministerstwo poinformowało również, na jakich zasadach szczepionka będzie udostępniona pacjentom. Szczepionka chroniąca przed nowym wariantem wirusa ma być dostępna od 6 grudnia, w punktach szczepień, czyli w przychodniach, a także w aptekach.
Darmowa szczepionka przeciwko nowej mutacji koronawirusa
Pacjenci będą mogli zaszczepić się za darmo.
- Nowa szczepionka to produkt firmy Novavax - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Pracownicy resortu dodają, że preparat został oceniony jako bardzo skuteczny i bezpieczny.
Przeciwko nowej mutacji koronawirusa zaszczepić będą mogli się wszyscy chętni. Ministerstwo Zdrowia szczególnie jednak zachęca do tego osoby powyżej 60. roku życia, a także pracowników służby zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym, a także osoby, które posiadają choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. W których przychodniach można się zaszczepić?
Od 1 grudnia 2023 r. podmiotami uprawnionymi do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i ich rozliczenia są przychodnie POZ, które wystąpią do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o szczepionki lub ogólnodostępne apteki, które podpiszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych - informują urzędnicy Ministerstwa Zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rośnie liczba zachorowań na COVID 19. Musimy się przygotować na pracę zdalną i powrót maseczek?
Od 1 grudnia na szczepienie nie zapiszemy się już przez infolinię
Wykaz przychodni POZ oraz ogólnodostępnych aptek zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Co ważne, od 1 grudnia przestaje funkcjonować infolinia do zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Pacjenci będą mogli zapisać się na szczepienie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w placówce POZ albo w aptece ogólnodostępnej.Od kilku tygodni eksperci alarmują, że lawinowo rośnie liczba zachorować na nowy wariant koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, uważa, że liczba chorych jest niedoszacowana.
- Zachorowań jest bardzo wiele. Wykonujemy niewiele testów i diagnozujemy niewiele osób. Gdybyśmy wykonali 10 razy więcej testów, mielibyśmy najprawdopodobniej 10 razy więcej chorych. Szacujemy, że teraz może chorować kilkadziesiąt tysięcy nowych osób dziennie - stwierdził specjalista w rozmowie z Gazetą.pl.
Dodajmy, że Polska i Węgry, jako jedyne kraje europejskie, nie udostępniły do tej pory aktualizowanej wersji szczepionki przeciwko COVID-19.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.