Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzycę wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób - wylicza Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Profilaktyka cukrzycy typu II opiera się przede wszystkim na zdrowym stylu życia. Pomimo rosnącej liczby chorych, istnieją skuteczne metody, które znacznie zwiększają szanse na uniknięcie tej choroby. Regularna aktywność fizyczna i zrównoważona dieta są kluczowe zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca - te objawy powinny cię zaniepokoić
Takie objawy, jak: wzmożone pragnienie połączone z suchością w ustach, wielomocz (częstsze oddawanie większej ilości moczu, także w nocy), osłabienie, senność, uczycie zmęczenia czy zaburzenia koncentracji - powinny zapalić nam czerwoną lampkę.
W takich wypadkach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym i zbadać poziom cukru we krwi - doradza Marta Żbikowska-Cieśla.
Nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań
Warto pamiętać, że niezdiagnozowana, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań - uszkadza wzrok, nerki, naczynia krwionośne, prowadzi do zawałów, udarów czy wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej.Podstawowym krokiem w diagnostyce cukrzycy jest pomiar poziomu cukru we krwi. Przyjmuje się, że wyniki na czczo powinny mieścić się w następujących zakresach:
- 70-99 mg/dl - jest prawidłowa,
- 100-125 mg/dl - jest nieprawidłowością i wskazaniem do dalszej diagnostyki,
- powyżej 126 mg/dl - przy więcej niż jednym pomiarze oznacza cukrzycę.
Profilaktyka cukrzycy. Jaka dieta?
W profilaktyce cukrzycy, prócz aktywności fizycznej, ogromne znaczenie ma właściwa dieta.
Powinniśmy pamiętać o regularnym jedzeniu, o stałych porach. W diecie warto ograniczyć słodycze, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym i nasycone kwasy tłuszczowe. Mając na uwadze, że nadwaga jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy - dobrze jest pilnować swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dieta antycukrzycowa jest bogata w warzywa i nasiona dostarczające witamin oraz składników mineralnych - podkreśla rzeczniczka NFZ.
Zaznacza, że bardzo ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilościu płynów. Powinno się pić około 2 litrów dziennie - najlepiej wody niegazowanej.
Monitorowanie glikemii. Jest częściowa refundacja NFZ
Jeśli na cukrzycę chorujemy, warto pamiętać, że obecnie refundacją objęte są leki, paski do pomiaru glukozy, a także urządzenia medyczne - takie jak pompy insulinowe i systemy monitorowania glikemii. Od tego roku NFZ dofinansowuje także 30% kosztów systemów monitorujących cukrzycę dla dorosłych pacjentów.
Obecnie mogą z niej korzystać osoby powyżej 18. roku życia objęci intensywną insulinoterapią. Oznacza to przyjmowanie insuliny minimum trzy razy dziennie (za wyjątkiem kobiet w ciąży, których ten próg nie obowiązuje) - podaje Marta Żbikowska-Cieśla.
Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają sprawdzać poziom glukozy przez całą dobę - bez używania glukometru ani nakłuwania palców, co ułatwia samokontrolę cukrzycy.
Pacjent korzysta z czujników zakładanych na określoną przez producenta liczbę dni. Mogą one utrzymywać stałe połączenie np. ze smartfonem i alarmować w przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu glikemii. Dane zbierane i analizowane przez system mogą też trafiać bezpośrednio do lekarzy ułatwiając im prowadzenie pacjenta - informuje Marta Żbikowska-Cieśla.
Aby otrzymać refundację na sensor, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza. Skierowanie może wystawić lekarz rodziny lub diabetolog, który również może udzielić dodatkowych informacji na temat korzyści z ich użytkowania. To skierowanie jest kluczowe nie tylko dla uzyskania zwrotu kosztów, lecz także w zrozumieniu konkretnych korzyści zdrowotnych wynikających z korzystania z tych urządzeń.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak jest najlepszy wiek dla kobiety na urodzenie dziecka? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.