Z czego zbudowana jest kometa?
Kometa C/2022 E3 zbudowana jest z lodu i pyłu. Emituje zieloną aurę, ma średnicę około 1 km. Do wnętrza Układu Słonecznego trafiła prawdopodobnie z Obłoku Oorta. Jest to obiekt niewielkich rozmiarów.Rzadko kiedy można zaobserować coś takiego gołym okiem. Natomiast - jak twierdzą astronomowie - kometa zbliży się tak bardzo do Ziemi, że przy dobrych warunkach pogodowych będzie to możliwe.
Niezwykły widok za sprawą komety C/2022 E3
Astronomowie twierdzą, że kometa będzie "najjaśniejszym punktem na niebie". Są przekonani, że będzie to niezwykły widok. Zaznaczają także, że kolejna okazja, by zobaczyć kometę nad Polską, będzie możliwa za około 50 tysięcy lat.
- Ostatni raz kometa minęła Ziemię w okresie górnego paleolitu, kiedy neandertalczycy nadal wędrowali po Ziemi. Ten "rzadki gość" dostarczy nam "informacji o tym, co skrywa Układ Słoneczny daleko poza odkrytymi przez nas planetami" - wyjaśniał Thomas Prince, profesor fizyki w California Institute of Technology.
Kiedy kometa będzie najbardziej widoczna nad Polską?
Jednak astronomowie uważają, że istnieje możliwość obserwacji komety za pomocą zwykłej lornetki do 10 lutego. Jeżeli dysponujesz teleskopem, to od ok. 20 stycznia możesz szukać jasnej komety na niebie.
Będzie wypatrywać komety? Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.