Reklama

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie okazja zobaczyć ją gołym okiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie okazja zobaczyć ją gołym okiem - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat To jedyna okazja, by zobaczyć kometę C/2022 E3. Kolejna będzie dopiero... za 50 tysięcy lat!

Astronomowie po raz pierwszy kometę C/2022 E3 zauważyli w poprzednim roku. Znajdowała się wtedy w okolicach Jowisza. Aktualnie zbliża się do Ziemi. Już niedługo będzie można zobaczyć ją nad Polską. Oczywiście, wszystko zależy od warunków pogodowych. 

Z czego zbudowana jest kometa?

Kometa C/2022 E3 zbudowana jest z lodu i pyłu. Emituje zieloną aurę, ma średnicę około 1 km. Do wnętrza Układu Słonecznego trafiła prawdopodobnie z Obłoku Oorta. Jest to obiekt niewielkich rozmiarów.

Rzadko kiedy można zaobserować coś takiego gołym okiem. Natomiast - jak twierdzą astronomowie - kometa zbliży się tak bardzo do Ziemi, że przy dobrych warunkach pogodowych będzie to możliwe.

Niezwykły widok za sprawą komety C/2022 E3

Astronomowie twierdzą, że kometa będzie "najjaśniejszym punktem na niebie". Są przekonani, że będzie to niezwykły widok. Zaznaczają także, że kolejna okazja, by zobaczyć kometę nad Polską, będzie możliwa za około 50 tysięcy lat. 

- Ostatni raz kometa minęła Ziemię w okresie górnego paleolitu, kiedy neandertalczycy nadal wędrowali po Ziemi. Ten "rzadki gość" dostarczy nam "informacji o tym, co skrywa Układ Słoneczny daleko poza odkrytymi przez nas planetami" - wyjaśniał Thomas Prince, profesor fizyki w California Institute of Technology.

Kiedy kometa będzie najbardziej widoczna nad Polską?

Obiekt będzie najbardziej widoczny nad Polską 1 i 2 lutego, kometę można obserwować wtedy gołym okiem. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że w obserwacji może przeszkodzić Księżyc, który będzie zbliżał się do pełni.

Jednak astronomowie uważają, że istnieje możliwość obserwacji komety za pomocą zwykłej lornetki do 10 lutego. Jeżeli dysponujesz teleskopem, to od ok. 20 stycznia możesz szukać jasnej komety na niebie.

Będzie wypatrywać komety? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy