Dzień dobry Wielkopolsko! Dziś piątek, 31 października 2025 roku

Opublikowano:
Autor: Redakcja | Zdjęcie: Canva

Dzień dobry Wielkopolsko! Dziś piątek, 31 października 2025 roku - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDziś mamy piątek, 31 października 2025 roku, który jest 304. dniem w roku. Już jutro Wszystkich Świętych, a dziś wieczorem wiele osób będzie świętować popularne na świecie Halloween.
reklama

Co dziś świętujemy?

  • Halloween – święto obchodzone wieczorem 31 października, znane z przebierania się w kostiumy, rzeźbienia dyni i zabawy "cukierek albo psikus".
  • Światowy Dzień Oszczędności – ustanowiony w 1924 roku, mający na celu promowanie nawyku oszczędzania pieniędzy.
  • Dzień Reformacji – święto kościelne obchodzone w Kościołach protestanckich w rocznicę przybicia przez Marcina Lutra 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze w 1517 roku.
 

Kto obchodzi dziś imieniny?

Dziś imieniny obchodzą: Lucyna, Urban, August, Narcyz, Wolfgang.

Wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia! 

Prognoza pogody dla Wielkopolski 

Prognoza pogody na piątek, 31 października, w Wielkopolsce zapowiada dzień z typowo jesienną, ale przyjemną aurą. Maksymalna temperatura w najcieplejszym momencie dnia osiągnie około 11°C. Będziemy mieli sporo szans na słońce i przejaśnienia, a dobra wiadomość dla planujących wieczorne wyjścia jest taka, że nie powinno padać.

reklama

Wschód słońca: 07:37 Zachód słońca: 17:41 Długość dnia: 10 godzin 4 minuty. Dzień jest krótszy od najdłuższego w roku o 7 godzin i 20 minut.

Wydarzyło się tego dnia w historii

Historia odnotowała 31 października jako dzień następujących ważnych wydarzeń:

  • 1517: Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze, co uznaje się za symboliczny początek Reformacji.
  • 1864: Nevada stała się 36. stanem USA.
  • 1918: Założono Polską Agencję Telegraficzną.
  • 1982: Jan Paweł II jako pierwszy w historii papież przybył z wizyta do Hiszpanii.
  • 1986: Belgijski astronom Eric Walter Elst odkrył planetoidę Chopin.


Urodzili się tego dnia

31 października to dzień narodzin znanych osobistości:

reklama

  • 1795: John Keats – angielski poeta romantyczny.
  • 1887: Chiang Kai-shek – chiński wojskowy i polityk, prezydent Republiki Chińskiej.
  • 1947: Herman Van Rompuy – belgijski polityk, pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej.
  • 1964: Marco van Basten – holenderski piłkarz i trener.
  • 1991: Filip Lato - polski piosenkarz, gitarzysta, pianista.

Życzymy Wam udanego piątku!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo