Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, będący częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, to miejsce, które przenosi odwiedzających w świat XIX-wiecznej kultury chłopskiej. Będąc tam, można podziwiać autentyczne budynki przeniesione z różnych części Wielkopolski, które tworzą unikalny klimat dawnej wsi.
15 sierpnia, z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, park ożyje tradycjami związanymi z Matką Boską Zielną – świętem, które na wsiach symbolizuje koniec lata i związane z nim obrzędy.
Czym jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach?
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen, który wiernie odwzorowuje wiejski krajobraz XIX-wiecznej Wielkopolski. Połoznony jest w otulinie Jeziora Lednickiego, ok. 15 km na zachód od Gniezna.
Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady – czytamy na stronie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Każdy, kto odwiedzi park, może poczuć się jak w prawdziwej wsi sprzed ponad stu lat.
Święto Matki Boskiej Zielnej w Dziekanowicach
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach zaprasza na wyjątkowe obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znanego jako Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia, w godzinach od 10:00 do 17:00, skansen ożyje tradycją poświęcenia bukietów z ziół, warzyw i kwiatów, które od wieków towarzyszą temu świętu.
W bukietach tradycyjnie znajdą się pierwsze plony z pól, łąk i ogrodów: kłosy zbóż, makówki, len, mięta, bylica, szałwia, piołun, lipa, hyćka, marchew, buraki, koper, kwiaty i inne rośliny. (...) Poświęcone bukiety gospodynie zanosiły do domów, wieszały przy obrazach i drzwiach, zatykały w zagonkach z kapustą. Miały chronić domowników i plony przed chorobami i złymi mocami, Święcone zioła dodawane do naparów dla chorych, potęgowały ich leczniczą moc” – napisano w opisie imprezy.
Wstęp na wydarzenie kosztuje 12 zł za bilet normalny i 6 zł za bilet ulgowy. Dzieci do lat 7 obowiązuje wstęp wolny.
Program obchodów Święta Matki Boskiej Zielnej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym
Podczas obchodów Święta Matki Boskiej Zielnej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach przygotowano bogaty program, który pozwoli uczestnikom zanurzyć się w tradycjach i zwyczajach związanych z tym wyjątkowym dniem. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą, a następnie odbędą się koncert, wykład oraz spacer zielarski. Oto szczegółowy plan dnia:
- godz. 11.00 - w kościele z Wartkowic msza św. z poświęceniem bukietów.
- godz. 12.15 - w kościele koncert muzyczny w wykonaniu Krystiana Kleja. Na zabytkowych organach z 1896 roku wykonane będą utwory kościelne.
- godz. 13.15 - również w kościele, spotkanie z "Zielarką", Małgorzatą Pankowską. Przeprowadzi ona wykład na temat ziół połączony z pokazem.
- godz. 14.15. - Małgorzata Pankowska poprowadzi spacer zielarski szlakiem skansenowskich ogrodów; zbiórka pod bramą kościoła; grupa spacerowa może liczyć maksymalnie 15 osób.
Dodatkowo, na placu wiejskim będzie można kupić zioła, rośliny ogrodowe, miody i przetwory, które nawiązują do charakteru święta.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tu zaczynała się Polska. Odkryj kolebkę Piastów w Wielkopolsce
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.