reklama

Tu zaczynała się Polska. Odkryj kolebkę Piastów w Wielkopolsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia na licencji Creative Commons

Tu zaczynała się Polska. Odkryj kolebkę Piastów w Wielkopolsce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Ostrów Lednicki, czyli miejsce, gdzie zaczynała się Polska. Odkryj kolebkę Piastów w Wielkopolsce | foto Wikipedia na licencji Creative Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z regionuZaledwie 38 km od Poznania i 16 km od Gniezna - Ostrów Lednicki oferuje wyjątkową podróż w czasie. To tutaj, na malowniczej wyspie otoczonej Jeziorem Lednickim, można odkryć ślady początków polskiego państwa i zgłębić historię Piastów.
reklama

Ostrów Lednicki, zwany również „Wyspą Władców”, to jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią Polski. To tutaj, na wyspie pośród Jeziora Lednickiego, znajdują się ruiny dawnej rezydencji piastowskiej oraz kościoła grodowego, gdzie według przypuszczeń spoczywał między innymi nieznany z imienia syn Bolesława Chrobrego.

reklama

W miejscu tym najpewniej Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. W ruinach kaplicy dokonano sensacyjnego odkrycia basenów chrzcielnych, które przemawiają za Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku – informuje muzeum.

Miejsce to, będące częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przyciąga turystów swoją bogatą historią i wyjątkowym krajobrazem. W tej malowniczej okolicy co roku odbywają się też Spotkania Młodych Lednica2000, na które przyjeżdżają tysiące młodych ludzi z całego kraju. Symbolem tego miejsca jest słynna całoroczna brama w kształcie ryby, prowadząca na Pola Lednickie.

Co można zobaczyć w pobliżu Ostrowa Lednickiego?

Odwiedzający mogą podziwiać pozostałości po wczesnopiastowskiej rezydencji, w tym fundamenty kościoła i grobowce, a także wyjątkowe fragmenty drewnianych mostów, które niegdyś łączyły wyspę z lądem. Do Wczesnopiastowskiej Rezydencji na Ostrowie Lednickim (na wyspie) trzeba udać się promem osobowym, który kursuje co pół godziny (o godz. pełnej i o wpół). Obowiązują bilety wstępu do Rezydencji.

reklama

Ostrów Lednicki nie jest jedyną atrakcją tego regionu – warto także odwiedzić Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. 

Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady – czytamy na stronie muzeum.

Park ten ukazuje XIX-wieczną kulturę chłopską, z charakterystycznymi budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi, a także kościołem i karczmą. Skansen jest przyjazny zwierzętom, należy je jednak prowadzić na smyczy i w kagańcu (duże psy), do wnętrz domów małe psy można wnosić na rękach a duże należy zostawić na zewnątrz pod opieką.

reklama

Jak długo trwa zwiedzanie Ostrowa Lednickiego?

Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego to około 1,5 godziny fascynującej podróży w przeszłość. Podobnie czasochłonne jest odwiedzenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który przybliża życie dawnej wsi wielkopolskiej. Samo Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, wraz z tarasem widokowym, można zwiedzić w ciągu godziny. 

Całość jest dostępna dla turystów od połowy kwietnia do połowy października, w sezonie letnim w godzinach 9:00-17:00 w dni powszednie i 10:00-18:00 w weekendy. Bilety dostępne są w cenie 5 - 8 zł za muzeum oraz 15 - 20 zł za skanseny. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

Jak dojechać na Ostrów Lednicki?

Ostrów Lednicki jest położony 38 km od Poznania. Ze stolicy Wielkopolski można tam dojechać, kierując się drogą wojewódzką nr 194. Dla podróżujących z Gniezna, które oddalone jest tylko o 16 km, trasa zaczyna się na drodze krajowej nr 5, a następnie prowadzi również drogą wojewódzką nr 194. Dojazd jest szybki i prosty, a na miejscu znajdują się bezpłatne parkingi dla samochodów osobowych i autokarów.

reklama

Jeśli ktoś chciałby tu spędzić więcej czasu - w okolicy jest kilka karczm serwujących polskie dania, są gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe, jest też plaża.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama