reklama

Sok z ziemniaka może pomóc w leczeniu raka? Wyniki badań poznańskich naukowców 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.poznan.pl

Sok z ziemniaka może pomóc w leczeniu raka? Wyniki badań poznańskich naukowców  - Zdjęcie główne

Sok z ziemniaka może pomóc w leczeniu raka? Wyniki badań poznańskich naukowców  | foto www.poznan.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego zbadali sok z ziemniaków. Odkryli, że kryje on właściwości lecznicze - może pomóc zwalczyć stany zapalne jelit oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
reklama

Poznańscy naukowcy udowadniają, że sok z ziemniaka może wspomagać leczenie niektórych chorób przewodu pokarmowego, a nawet pomóc w walce z nowotworami układu pokarmowego.  

Co zawiera sok z ziemniaków?

Właściwości soku z ziemniaków od dłuższego czasu bada dr inż. nauk rolniczych Przemysław Kowalczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak wskazuje, sok - oprócz oczywiście wody - zawiera białko o wysokiej wartości odżywczej, związki mineralne, witaminy, związki fenolowe i glikoalkaloidy (te ostatnie są toksyczne dla ludzi, jednak konsumpcyjne odmiany ziemniaków uprawianych w Polsce charakteryzują się niską zawartością glikoalkaloidów). 

Nie zawiera natomiast skrobi ziemniaczanej i błonnika.  

Sok z ziemniaka może pomóc w leczeniu poważnych chorób? 

Sok z ziemniaka był od lat wykorzystywany w medycynie tradycyjnej krajów niemieckojęzycznych - mówi naukowiec dla poznan.pl. - Znachorzy wykorzystywali go do leczenia chorób przewodu pokarmowego, podawano go "na wrzody". 

Działanie soku naukowcy analizowali w kolejnych badaniach, po czym przeprowadzili testy in vivo - czyli sprawdzili skuteczność działania soku z ziemniaka na żywym organizmie. 

Nasze badania udowodniły, że zawarte w nim związki rzeczywiście zmniejszają stan zapalny układu pokarmowego u osób chorych na nieswoiste zapalenia jelit - podkreśla dr Przemysław Kowalczewski.

Jak czytamy na stronie Miasta Poznania, obecnie naukowcy mają opatentowanych siedem produktów spożywczych, wzbogaconych składnikami z soku ziemniaka.

To makaron, pieczywo chrupkie, chrupki kukurydziane, zupa-krem, a także pasztet wieprzowy i kiełbasa. Wszystkie receptury opracowaliśmy we współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna. Wyeliminowaliśmy z nich surowce, które nie służą osobom chorym i dodaliśmy odpowiednio przetworzony, zatężony i wysuszony sok z ziemniaka. Przez kilka tygodni ochotnicy otrzymywali tak przygotowane jedzenie. Okazało się, że zmniejszył się u nich poziom białka CRP, które jest dobrym wskaźnikiem stanu zapalnego. Co oznacza, że nasze produkty rzeczywiście działają - wyjaśnia na poznan.pl dr Przemysław Kowalczewski.

Przeciwnowotworowe działanie soku z ziemniaka?

Zdaniem poznańskich uczonych, sok z ziemniaka może także pomóc w walce z nowotworami układu pokarmowego. Zawiera bowiem związki, które wykazują działanie cytotoksyczne (uszkadzadzanie, niszczenie) na komórki nowotworowe.

Należy podkreślić, że sok z ziemniaka zawiera witaminę C i liczne związki przeciwutleniające z grupy polifenoli. Odgrywają one ważną rolę w wielu różnych procesach metabolicznych. Zwalczają wolne rodniki, co samo w sobie jest wartością, ale także - poprzez ten mechanizm - zapobiegają uszkodzeniom DNA i indukcji procesu nowotworzenia - podkreśla w rozmowie z PAP dr Przemysław Kowalczewski.

Fot. www.poznan.pl

Naukowcy nadal planują zgłębiać właściwości popularnych w Wielkopolsce pyr, by dokładniej poznać mechanizm działania związków zawartych w soku z ziemniaka. 

Jeśli będziemy wiedzieć, jak dokładnie działają, będziemy też w stanie odpowiednio spreparować i wystandaryzować nasz sok. Tak, żeby mieć pewność, że za każdym razem otrzymamy produkt, który działa tak samo dobrze - wyjaśnia dr Przemysław Kowalczewski. 

Warto zaznaczyć, że w niektórych krajach, jednak nie w Polsce, można kupić przetworzony, bezpieczny do spożycia sok z ziemniaka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama