reklama

Pierwsze przypadki legionelli w Wielkopolsce. Dwie osoby trafiły do szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Pierwsze przypadki legionelli w Wielkopolsce. Dwie osoby trafiły do szpitala - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieJuż nie tylko Podkarpacie. Pierwsze przypadki zachorowania na legionellę potwierdzono w Wielkopolsce. Dwie osoby hospitalizowano w Ostrowie Wlkp.
reklama

Pierwsze przypadki zakażenia legionellą potwierdzono ponad tydzień temu na Podkarpaciu. Od tej pory chorobę zdiagnoznowano już u ponad 100 osób na południu Polski. Pierwsze dwa przypadki wykryto także w naszym regionie. 

reklama

Pierwsze dwa przypadki legionelli w Wielkopolsce 

Z doniesień medialnych wiadomo, że do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim trafiło małżeństwo - 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta. Stan pacjentów oceniany jest jako "dość dobry". 

Gdzie i w jaki sposób się zarazili? Na razie nie wiadomo. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. 

Czym jest legionella?

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

- Legionelloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

reklama

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych - dr Paweł Grzesiowski, w rozmowie z gazeta.pl, podkreślił, że zachorowania spowodowane kontaktem z legionellą nie są żadną nowością. Występują na całym świecie i wykryto je już pół wieku temu.

Wiedząc o tej bakterii, walczymy z nią w sieciach wodnych. Jej obecność jest niemal czymś naturalnym, natomiast przez chlorowanie, ozonowanie i właściwą filtrację pozbywamy się jej - wyjaśniał. 

Jakie są objawy legionelli?

Główny Inspektorat Sanitarny  wskazuje, że objawy legionelli pojawiają się od 2 do 10 dni po inkubacji. To przede wszystkim: bóle mięsini, ból głowy, gorączka, suchy kaszel i zaburzenia oddychania. 

reklama

Legionella ma dwie postaci: lekką i ciężką. W lekkiej, zwanej gorączką Pontiac, objawy to:

  • nagłt wzrost temperatury ciała,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • dreszczw,
  • objawy zakażenia górnych dróg oddechowych

Ile osób zachorowało na legionellę w naszym kraju?

Łącznie - jak podano - zakażone są sto czterdzieści cztery osoby. Jak do tej pory, przypadki zakażenia potwierdzono w czterech województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim oraz wielkopolskim. Niestety, zmarło jedenaście osób. Byli to pacjenci z chorobami współistniejącymi. 

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą? 

Główny Inspektorat Sanitarny polecił wszystkim jednostkom sanepodu  kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.

reklama

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama