reklama

Kalisz przegrzeje wodę w miejskiej sieci, by zapobiec ewentualnemu rozwojowi legionelli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kalisz przegrzeje wodę w miejskiej sieci, by zapobiec ewentualnemu rozwojowi legionelli - Zdjęcie główne

Kalisz przegrzeje wodę w miejskiej sieci, by zapobiec ewentualnemu rozwojowi legionelli | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKalisz podgrzeje wodę w miejskiej sieci do 70 stopni Celsjusza. Ma to zapobiec ewentualnemu rozwojowi bakterii legionella. Wcześniej taką akcję przeprowadził Ostrów Wlkp.
reklama

Choć w mieście nie wykryto przypadków legionelli, prezydent Kalisza profilaktycznie zalecił podgrzanie wody do 70 stopni Celsjusza, by w ten sposób zdezynfekować instalacje miejskie oraz domowe. Bakteria legionelli ginie bowiem w tej temperaturze.

Ze względu na legionellę, Kalisz podniesie temperaturę wody w miejskiej sieci

Spółka Energa Ciepło Kaliskie akcję ma przeprowadzić 12 i 13 września. 

- Zgodnie z informacją przekazaną przez spółkę, w najbliższy wtorek i środę temperatura wody wzrośnie do 70 stopni Celsjusza. Aby zdezynfekować domowe instalacje, należy w tych dniach przepłukać krany i prysznice - informuje w komunikacie Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy kaliskiego urzędu miasta. 

reklama

Wcześniej akcję przegrzania wody przeprowadził Ostrów Wlkp. Odbyła się od godz. 17.00 w piątek, 8 września, do godz. 23:00 w sobotę, 9 września.

Jak wówczas informowano na stronie internetowej miasta Ostrowa, aby przeprowadzić dezynfekcję, należy odkręcić źródła wody, jak: krany, prysznice, deszczownice z ciepłą wodą i pozostawić je odkręcone przez co najmniej 2 minuty, od momentu uzyskania maksymalnej temperatury wody. Trzeba uważać, by się nie poparzyć. 

- Podczas dezynfekcji należy zachować ostrożność i zminimalizować rozpryskiwanie wody oraz powstawanie aerozolu wodnego - zwracał uwagę w komunikacie magistrat. - Należy również zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń. Jeśli to możliwe: rozszczelnić lub uchylić okna pomieszczeń, wyjść z pomieszczeń oraz zamknąć drzwi. Osoby przeprowadzające dezynfekcję termiczną, podczas której mogą powstać aerozole, powinny zakryć - np. maseczką - swoje górne drogi oddechowe.

reklama

Czym jest legionella?

Ostrożność jest wskazana, bo bakteria legionelli występuje w wodzie i mokrej glebie. Rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Powoduje legionellozę - czyli chorobę układu oddechowego. Jest zakaźna, ale nie zaraźliwa. 

- Legionelloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak wskazuje GIS, do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.

reklama

Gdzie mogą rozwijać się bakterie legionelli?

Legionellą można się zakazić w miejscach, które stanowią odpowiednie środowisko do rozwoju legionelli. Siedliskiem bakterii mogą być między innymi:

  • baseny,
  • jacuzzi,
  • prysznice,
  • wanny z hydromasażem,
  • klimatyzatory,
  • fontanny,
  • nawilżacze powietrza,
  • miejskie krany do picia wody,
  • myjnie,
  • zbiorniki ciepłej wody,
  • podgrzewacze,
  • złożone systemy hydrauliczne,
  • dializatory.

 
Co robić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?

Bardzo ważne więc, by regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli kranu nie używamy przez co najmniej 2 tygodnia, naeży odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać. Okresowo powinniśmy pamiętać o opróżnianiu i przepłukiwaniu urządzń grzewczych, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. Jeśli jest to możliwe, w urządzeniach grzewczych utrzymujmy temperaturę na poziomie 60 stopni C.

reklama

Przypomnijmy. Pierwsze w kraju przypadki zakażenia legionellą wykryto na Podkarpaciu - pod koniec sierpnia. Do tej pory potwierdzono ponad 160 zachorowań, w tym 2 w Wielkopolsce. niestety, 22 osoby zmarły. To głównie osoby starsze, obciążone chorobami współistniejącymi.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama