reklama

Bezpłatne badania dla osób po 40-stce. Gdzie skorzystać w Wielkopolsce?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Bezpłatne badania dla osób po 40-stce. Gdzie skorzystać w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Bezpłatne badania dla osób po 40-stce. Program przedłużony. Kto i gdzie może skorzystać? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieProgram bezpłatnych badań Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do końca roku. W Wielkopolsce już ponad 360 tysięcy osób skorzystało z tego programu, który umożliwia osobom po 40. roku życia skontrolowanie swojego stanu zdrowia.
reklama

Program Profilaktyka 40 Plus ruszył w lipcu 2021 roku. Miał trwać do 30 czerwca tego roku, ale został przedłużony przez Ministerstwo Zdrowia do końca grudnia, dając szansę kolejnym 40-latkom na skorzystanie z darmowych badań.

reklama

Jakie badania obejmuje Profilaktyka 40 Plus?

W ramach Profilaktyki 40 Plus dostępny jest bezpłatny pakiet badań. Obejmuje on m.in. 

  • morfologię krwi, 
  • badanie stężenia cholesterolu 
  • badanie stężenia glukozy we krwi, 
  • określenie poziomu kreatyniny 
  • próby wątrobowe (AIAT, AspAT, GGTP)
 

Te badania pomagają we wczesnym wykrywaniu problemów w funkcjonowaniu nerek czy wątroby. Dodatkowo u mężczyzn sprawdzany jest poziom antygenu PSA, który może wskazywać na ryzyko raka prostaty.

Na badania 40 Plus częściej przychodzą kobiety

Statystyki pokazują, że kobiety chętniej korzystają z programu niż mężczyźni, stanowiąc 59% wszystkich przebadanych osób. Od początku realizacji programu mieszkańcy Wielkopolski zrealizowali ponad 360 tysięcy skierowań na bezpłatne badania, co plasuje nasz region na drugim miejscu w kraju po województwie lubelskim.

reklama

Jak umówić się na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus?

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę o swoim zdrowiu dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta lub aplikacji mojeIKP. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. masy ciała, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się oraz korzystania z używek, pacjent otrzymuje elektroniczne skierowanie na badanie, które może zrealizować w dowolnej placówce realizującej program. W Wielkopolsce jest ich 194. Listę placówek wykonujących badania 40 Plus znajdziesz TUTAJ.

Na badania należy umówić się bezpośrednio w placówce lub online za pośrednictwem IKP. Skierowanie jest elektroniczne, więc nie trzeba go drukować. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Po wykonaniu badań warto wybrać się do swojego lekarza rodzinnego aby skonsultować wyniki - informuje Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama