reklama

Wygrani i przegrani wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce [ANALIZA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zpleszewa.pl

Wygrani i przegrani wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce [ANALIZA] - Zdjęcie główne

Wygrani i przegrani wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce [ANALIZA] | foto zpleszewa.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionuOpada kurz po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pora więc sprawdzić, kto jest największym wygranym, a kto przegranym Wielkopolsce.
reklama

Porównanie wyników Eurowyborów 2024 w kraju i w województwie

Wyniki krajowe Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek (10 czerwca) przed południem. Według nich, po raz pierwszy od dziesięciu lat zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Partia premiera Donalda Tuska zgromadziła 4.359.443 głosów (37,06% poparcia). Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Doszło więc do tzw. mijanki, ale różnica między KO a PiS-em wynosi zaledwie 0,9 punktu procentowego. Jest więc to różnica tak mała, że ciężko mówić o w zasadzie jakimś dużym pokonaniu partii Jarosława Kaczyńskiego.

Bardzo dobry wynik odnotowała trzecia w zestawieniu Konfederacja, zyskując poparcie 1.420.287 wyborców (12,08%). Do Europarlamentu wchodzą także Trzecia Droga (6,91% - 813.238 głosów) oraz Lewica (6,3% - 741.071 głosów). Reszta komitetów wyborczych znalazła się pod 5% progiem (Bezpartyjni Samorządowcy, PolEXIT, Normalny Kraj, Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Ruch Naprawy Polski oraz Głos Silnej Polski) i uzyskała łącznie 1,49% głosów.

W Wielkopolsce przewaga KO nad PiS-em była zdecydowanie wyższa i wyniosła niemal dziesięć punktów procentowych. Pozostałe miejsca są również takie same, a więc w kolejności Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica. Wszystkie te partie, najprawdopodobniej kosztem PiS-u, zyskały od jednego do nawet kilku procent.

Łącznie w Polsce podział mandatów prezentuje się następująco:

  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska - 21 mandatów (2 w Wielkopolsce)
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 20 mandatów (1 w Wielkopolsce
  • Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6 mandatów (1 w Wielkopolsce)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 mandaty (1 w Wielkopolsce)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica - 3 mandaty (1 w Wielkopolsce)
 

Kto wygrał, a kto przegrał wybory do Parlamentu Europejskiego?

Największym wygranym wyborów do Europarlamentu, zdaniem komentatorów, jest Konfederacja, która uzyskała ponad 10-procentowe poparcie. To największy sukces partii prawicowej od drugiego miejsca Ligi Polskich Rodzin w wyborach do Europarlamentu w 2004 roku.

W bardzo dobrych humorach jest zapewne także Koalicja Obywatelska, a więc faktyczny zwycięzca tych wyborów. To pierwsza wygrana od dziesięciu lat. Pomimo tego, że urgrupowanie Donalda Tuska od pół roku rządzi wewspół z koalicjantami, po raz pierwszy może powiedzieć, że w liczbach bezwzględnych jest nad PiS-em. Choć przewaga nie jest zbyt wielka. Dodatkowo takie wyniki, a nie inne pokazują, że obecna koalicja rządząca traci poparcie, co może być pewnym sygnałem alarmowym dla premiera.

Jeśli zaś chodzi o formację, której szefuje Jarosław Kaczyński, jest ona w dziwnym miejscu. Dlaczego? Z jednej strony bowiem - po raz pierwszy od dziesięciu lat - PiS nie jest na szczycie listy wynikowej. Z drugiej - poparcie w eurowyborach jest na bardzo podobnym poziomie, jak w wyborach parlamentarnych i samorządowych. PiS-owi nie zaszkodziła chociażby afera związana z Funduszem Sprawiedliwości.

Zdecydowanymi przegranymi są natomiast koalicjanci partii Donalda Tuska, a więc Trzecia Droga i Lewica. W opinii publicznej słychać narrację, że Koalicja Obywatelska zjadła „przystawki”. Określenie to funkcjonuje w społeczeństwie od 2007 roku i wyborów parlamentarnych, gdy większość elektoratu Samoobrony i LPR-u zagłosowała na Prawo i Sprawiedliwość, z którymi te partie były w koalicji.

Trzecia Droga z poziomu czternastu procent w wyborach parlamentarnych i samorządowych „zjechała” poniżej siedmiu procent, a więc straciła ponad połowę swoich wyborców. Podobnie minorowe nastroje są w Lewicy, która po kiepskich dla niej wyborach samorządowych sądziła, że odbije się w wyborach do europarlamentu, ale jej wynik jest nawet o dwie setne gorsze. Co więcej, gdyby były to wybory do parlamentu polskiego, to obie te formacje by się do niego nie dostały, gdyż nie przekroczyły ośmioprocentowego progu wyborczego dla koalicji. Łącznie ich poparcie także jest tylko nieznacznie wyższe niż to, które otrzymała Konfederacja samodzielnie. To fatalna wiadomość dla kandydatów tych formacji w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wygrało także nasze województwo

Swego rodzaju zwycięstwo odniosło także nasze województwo. Można o nim mówić w kontekście ilości reprezentantów, których będzie mieć Wielkopolska przez najbliższe pięć lat w Brukseli - nie 5, ale 6. Skromny to może wzrost, ale ostatni raz taka sytuacja miała miejsce dwadzieścia lat temu w pierwszych wyborach europejskich i na pewno warto to odnotować. W 2004 roku reprezentowali nas politycy PO, LPR-u, PiS-u, Samoobrony, SLD oraz Unii Wolności. Tym razem będą to posłowie z KO (dwie osoby), PiS-u, Konfederacji, Trzeciej Drogi oraz Lewicy.

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta

Tym słynnym przysłowiem można rozpocząć akapit o wygranych i przegranych politykach w tych wyborach. Mowa tu o reprezentantach PiS-u. Na nic zdało się wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy dla "jedynki" w naszym regionie - czyli Wojciecha Kolarskiego oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego dla "dwójki" - a więc Ryszarda Czarneckiego. Do Brukseli pojedzie kandydatka z numerem trzecim na liście - była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto też odnotowac, że przegrana Ryszarda Czarneckiego oznacza, iż po raz pierwszy od dwudziestu lat zabraknie go ławach Europarlamentu. Zasiadał on w nich od pierwszych wyborów po akcesji Polski do UE w 2004 roku.

Przegranym w pewnym jest sensie także senator Marcin Bosacki. Trzecia pozycja na liście Koalicji Obywatelskiej, jak pokazują wyniki z różnych okręgów (w tym wielkopolskiego) dawała całkiem niezłe szanse na mandat, ale nie w przypadku tego kandydata. Przegrał on bowiem z Michałem Wawrykiewiczem, dla którego jest to - co prawda - niepierwszy start w wyborach, ale pierwszy zakończony sukcesem. Dodatkowo Michał Wawrykiewicz nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Startował jako kandydat z jej rekomendacji. O nim z pewnością można mówić w kategoriach zwycięzców.

Do tej samej grupy zaliczymy Annę Bryłkę z Konfederacji. Nie udało się dostać do Sejmu ani Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, ale jak to mawia kolejne przysłowie - do trzech razy sztuka. Wynik 111.420 głosów robi naprawdę duże wrażenie i jest jednym z lepszych w kraju. Lepszym od takich postaci, jak chociażby Robert Biedroń z Lewicy, czy Jacek Kurski z PiS-u, który notabene nie dostał do Europarlamentu.

Słodko-gorzkie zwycięstwo odnieśli z kolei Ewa Kopacz, Krzysztof Hetman i Joanna Scheruing-Wielgus. Była premier wprawdzie uzyskała najlepszy wynik w Wielkopolsce (187.866 głosów), ale jest to dopiero jedenasta krajowa pozycja (w 2019 było to miejsce siódme w skali kraju) i utrata aż 64.166 głosów.

Z kolei, w przypadku polityków Trzeciej Drogi i Lewicy można mówić o pyrrusowym zwycięstwie. Pojadą do Brukseli, jednak uzyskali jedne ze słabszych wyników w skali kraju (Hetman drugi od końca, Scheuring-Wielgus - siódma), a ich formacje mają tylko po troje reprezentantów.

Frekwencja niższa niż 5 lat temu 

W tych wyborach do Europarlamentu przegraliśmy my - jako wyborcy, gdyż frekwencja wyniosła zaledwie 40,65%. Wprawdzie jest drugą najwyższą w historii tej elekcji, niemniej jednak to dalej bardzo słaby wynik w porównaniu chociażby z wyborami parlamentarnymi.

A jakie są Wasze odczucia? Kto wygrał, a kto przegrał te eurowybory? Dajcie znać w komentarzach!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama