reklama

Nowi europosłowie z Wielkopolski. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Nawrocki / jarocinska.pl

Nowi europosłowie z Wielkopolski. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Nowi europosłowie z Wielkopolski. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego | foto B. Nawrocki / jarocinska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybory do Parlamentu Europejskiego 2024 za nami. W Wielkopolsce największe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska. Już wiadomo, że nasz region będzie miał 6 reprezentantów w Brukseli. Kto zdobył mandat? Ilu Wielkopolan poszło zagłosować? Zobacz.
reklama

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce wyniosła 39,16%. To nieco mniej niż średnia krajowa - 40,65%. To także gorszy rezultat niż frekwencja pięć lat temu. Wówczas do urn poszło 44,86% uprawnionych mieszkańców regionu. 

reklama

Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce?

Największe poparcie w Wielkopolsce uzyskała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 38,85% głosów, co przekłada się na 399.299 oddanych głosów. Kolejne miejsca zajęły komitety: 

  • Prawo i Sprawiedliwość z 28,92% (297.286 głosów), 
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość z 13,18% (135.416 głosów), 
  • Trzecia Droga z 9,24% (94.951 głosów),
  • Lewica z 8,06% (82.845 głosów). 
 

Pozostałe komitety zdobyły łącznie 1,76% głosów.

Będą reprezentowali Wielkopolskę w Parlamencie Europejskim

W nowej kadencji Wielkopolskę w PE będzie reprezentowało sześcioro posłów, o jeden więcej niż w ostatnim pięcioleciu. Mandaty uzyskali: 

reklama

Ewa Kopacz (Koalicja Obywatelska) - 187.866 głosów

Pochodzi z okolic Radomia. Była marszałek sejmu, premier w rządzie koalicji PO-PSL oraz minister zdrowia. Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. W mijającej kadencji była jego wiceprzewodniczącą. 

Michał Wawrykiewicz (Koalicja Obywatelska) - 119.068 głosów

Pochodzi spod Warszawy. Z wykształcenia prawnik. Wykonuje zawód adwokata. Jeden ze współzałożycieli inicjatywy Wolne Sądy - działającej na rzecz obrony niezależności sądownictwa w Polsce.

reklama

Marlena Maląg (Prawo i Sprawiedliwość) - 115.670 głosów

Pochodzi z Ostrowa Wlkp. Minister rodziny i polityki społecznej w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Wcześniej była m.in. prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wicewojewodą wielkopolskim i prezydentem Ostrowa Wlkp. 

Anna Bryłka (Konfederacja) - 111.420 głosów

Pochodzi z powiatu kolskiego. Z wykształcenia historyk i prawnik. Jest sekretarzem Ruchu Narodowego. Do grudnia 2023 była również rzeczniczką prasową Konfederacji. 

reklama

Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) - 57.669 głosów

Pochodzi spod Torunia. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych została powołana na stanowisko wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska. 

Krzysztof Hetman (Trzecia Droga) - 44.937 głosów

Pochodzi z Lublina. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowgo. W Parlamencie Europejskim zasiadał od 2014 do 2023 roku, kiedy uzyskał mandat w polskim Sejmie. W rządzie Donalda Tuska objął stanowisko ministra rozwoju i technologii. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama