Ostrzeżenie dla 18 powiatów Wielkopolski. Gęsta mgła ogranicza widoczność
Ostrzeżenie dotyczy powiatów: międzychodzkiego, szamotulskiego, poznańskiego, nowotomyskiego, wolsztyńskiego, grodziskiego, śremskiego, wolsztyńskiego, śremskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, obornickiego, średzkiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego i rawickiego.
Obserwuje się i prognozuje nadal lokalnie występujące gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m - prognozują synoptycy.
Mgły mogą się utrzymywać do jutrzejszego południa (28 grudnia). To warunki szczególnie niebezpieczne dla użytkowników dróg - tak zmotoryzowanych, jak i pieszych.
Jakich świateł używać, gdy jest gęsta mgła?
Gęsta mgła ogranicza widoczność na drodze, więc w takich warunkach trudno ocenić odległość oraz prędkość innych pojazdów. Powinniśmy zachować szczególną czujność i ostrożność, ale przede wszystkim używać świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich albo obu jednocześnie. Natomiast, włączenie tylnych świateł jest dopuszczalne tylko, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.Warto pamiętać, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, możemy używać przednich świateł przeciwmgłowych wiczorem i w nocy również w warunkach normalnej widoczności.
Jak we mgle powinni poruszać się piesi i rowerzyści?
Rowerzyści także powinni pamiętać, że gdy na dworze jest mgliście, są zdecydowanie słabiej widoczni. Dlatego powinni bezwzględnie włączyć światła - zarówno przednie, jak i tylne. Należy też korzystać z pobocza drogi albo jechać jechać jak najbliżej krawędzi jezdni.Z kolei piesi, koniecznie muszą mieć elementy odblaskowe. To może uratować życie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Słynna zima stulecia w 1979 roku. Pogodowy kataklizm sparaliżował kraj do wiosny [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.