Święto Niepodległości w Wielkopolsce to nie tylko dzień radości z kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także czas celebrowania regionalnej tradycji, która wyróżnia nasz region - a więc jedzenie rogali świętomarcińskich.
Przed 11 listopada sklepowe półki uginają się od tych słodkich przysmaków, jednak warto wiedzieć, że nie każdy rogal jest tym prawdziwie tradycyjnym. Aby wypiek mógł nosić miano rogala świętomarcińskiego, musi spełnić szereg kryteriów i posiadać certyfikat.
Tradycyjny rogal świętomarciński - co go wyróżnia?
Rogale, które chcą uzyskać certyfikat Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, muszą być przygotowane według tradycyjnej receptury Kluczowe są tutaj zarówno ciasto, jak i masa stanowiąca jego wypełnienie.Rogal świętomarciński zawiera specyficzne nadzienie z białego maku, cukru, okruchów, masy jajowej, tłuszczu, rodzynek, orzechów, owoców kandyzowanych oraz aromatu migdałowego. Dodatkowym elementem nadającym wyjątkowości temu wypiekowi jest sposób przygotowania ciasta, które listkuje się, co wpływa na jego wyjątkowy smak i teksturę.
Ważne są także takie szczegóły, jak sposób zwijania ciasta, nakładanie masy makowej oraz dekorowanie rogala pomadą i rozdrobnionymi orzechami. Całość ma mieć określony wygląd, a waga gotowego rogala nie powinna przekraczać 250 gramów. Tylko piekarnie i cukiernie spełniające te wymagania mogą uzyskać certyfikat, który potwierdza, że wypiekane przez nie rogale są oryginalnymi rogalami świętomarcińskimi.
Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu przyznał certyfikaty
W tym roku 84 piekarnie i cukiernie z Wielkopolski otrzymały certyfikaty, które pozwalają im nazywać swoje wyroby rogalami świętomarcińskimi. Certyfikaty zostały wręczone 28 października w siedzibie Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.Choć wcześniej przyznawane były co roku, obecnie certyfikacja odbywa się raz na trzy lata – z możliwością cofnięcia certyfikatu, jeśli wypieki nie będą zgodne z wymaganą recepturą.
Rogale świętomarcińskie to produkt chroniony w UE
Od 2008 roku rogal świętomarciński jest wpisany na listę „Produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia” w Unii Europejskiej. Oznacza to, że tylko rogale wypiekane w określony sposób w Wielkopolsce mogą nosić tę nazwę.
Popularność rogali świętomarcińskich nie maleje
Rogale świętomarcińskie od lat cieszą się ogromną popularnością, a wielu mieszkańców Wielkopolski nie wyobraża sobie 11 listopada bez tego przysmaku. Według tradycji, zjedzenie rogala tego dnia przynosi szczęście na kolejne miesiące. Jak pokazują dane, Wielkopolanie chcą być szczęśliwi - rzemieślnicy z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają tego dnia średnio 250 ton rogali, a przez cały rok aż 500 ton, co daje około 2,5 miliona sztuk.Listę certyfikowanych cukierni i piekarni, które wypiekają rogale świętomarcińskie znajdziesz TUTAJ.
Ile kosztują rogale świętomarcińskie w 2024 roku?
Sprawdziliśmy, ile w tym roku musimy zapłacić za kilogram rogali świętomarcińskich. Ceny, w zależności od cukierni, zaczynają się od 47 do nawet 70 zł.PRZECZYTAJ TAKŻE: To są najaktywniejsze sołectwa w zachodniej Wielkopolsce. Za nami gala „Liderzy Odnowy Wsi”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.