reklama
reklama

Dzisiejszej nocy lepiej nie wychodzić z domu. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla Wielkopolski [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wiktoria Matuszczak

Dzisiejszej nocy lepiej nie wychodzić z domu. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla Wielkopolski [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Silne burze w nocy w Wielkopolsce. IMGW wydało pomarańczowy alert! | foto Wiktoria Matuszczak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, silnym wiatr oraz ulewnym deszczem i gradem. Dzisiejsza noc (19 czerwca) w Wielkopolsce może być naprawdę niebezpieczna. Dla przeważającej części regionu IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia.
reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnymi burzami dla Wielkopolski. Większa część regionu - na północ w pasie od Leszna po Konin - została objęta ostrzeżeniem drugiego stopnia.

Gwałtowne burze w Wielkopolsce. Jest alert synoptyków 

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu - od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad. - prognozuje IMGW. 

Burze w obszarze objętym drugim stopniem ostrzeżenia mogą nieść ze sobą niebezpieczne zjawiska. 

Nie można wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej - informują Polscy Łowcy Burz.

Pozostały obszar, czyli powiaty kaliski, turecki, pleszewski, jarociński, gostyński, rawicki, krotoszyński, ostrowski oraz miasto Kalisz, objęte są ostrzeżeniem pierwszego stopnia.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu - od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad - podają synoptycy.

Ostrzeżenia obowiązują od północy do godz. 6:00 rano dnia jutrzejszego (19 czerwca). 


Źródło: IMGW (screen)

[AKTUALIZACJA, 19 czerwca]

Jak podało IMGW, dziś w południowej części Wielkopolski także możemy spodziewać się burz. Dla powiatów kępińskiego i ostrzeszowskiego wydano alert pomarańczowy - tam porywy wiatru w czasie burz mogą dochodzić do 90, a lokalnie 110 km/h, ponadto może ulewny deszcz - do 40 mm. Grzmieć i padać ma w godz. 12.00-19.00.

Z kolei powiaty: ostrowski, kaliski, turecki, kolski, pleszewski, jarociński, krotoszyński, gostyński i rawicki objęto żółtym ostrzeżeniem - czyli pierwszego stopnia. Tu burze nie powinny być tak gwałtowne. Alert obowiązuje od godz. 13.00 do 22.00.


Źródło: IMGW (screen)

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń IMGW?

1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. 

2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Jak zachować się podczas burzy?

W czasie burzy trzeba zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, zarówno przebywając na zewnątrz, jak i w domu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. 

POZA DOMEM:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni - znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) - samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
  
W DOMU:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
    przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
 

ŹRÓDŁO: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama