Reklama

Protest rolników. Utrudnienia na trasie Kalisz - Ostrów Wielkopolski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Protest rolników. Utrudnienia na trasie Kalisz - Ostrów Wielkopolski - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu 40 rolników wyjechało traktorami na drogę. Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami na trasie Kalisz - Ostrów Wielkopolski. Jaki był powód protestu?

40 rolników wyjechało traktorami drogę krajową nr 25, żeby zaprotestować. W jakiej sprawie? 

Jaki jest powód protestu rolników?

Rolnicy protestują przeciwko wybranemu przez GDDKiA wariantowi budowy obwodnicy Kalisza. Według nich, jest on niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami. 

- Jako główny powód protestu wskazujemy na całkowicie niezgodny z prawdą sporządzony protokół z posiedzenia KOPI (Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych) dotyczący budowy obwodnicy Kalisza. Do dalszych prac wskazano wariant 6., a tymczasem ostatecznie wybrano niekorzystny dla nas wariant 5. - mówił sołtys wsi Boczków Paweł Świderski.

Według rolników, jakakolwiek szansa na zmianę decyzji, możliwa jest do połowy 2023 roku. Na ten czas planowany jest termin wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w którym zostanie ostatecznie wytypowany wariant przebiegu inwestycji. 

Dlaczego rolnicy wariant 5. budowy obwodnicy Kalisza uznają za szkodliwy?

Realizacja wariantu 5. - według rolników - zniszczy melioracje, spowoduje konieczność podziału działek, a także pozbawia środków do życia i utrzymania rodzin.

- Tym mieszkańcom będzie bliżej do Kalisza niż do Nowych Skalmierzyc. Naszym zdaniem, prawdziwym celem jest włączenie w przyszłości tych wsi do Kalisza, ponieważ miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych. Kiedyś podobnie zrobiono ze wsią Dobrzec, którą też odłączono od Nowych Skalmierzyc - tłumaczył jeden z organizatorów demonstracji - Karol Frąszczak, rolnik z Trkusowa.

GDDKiA procedowała trzy warianty przebiegu obwodnicy Kalisza:

  • Wariant 1 -  przebieg trasy w granicach miasta, wykorzystanie w dużym stopniu istniejącej obwodnicy Nowych Skalmierzyc, ale spowoduje to wyburzenia dużej ilości nieruchomości,
  • Wariant 5 - korzystny pod kątem najmniejszej liczby wyburzeń, ale przebiega nowym torem,
  • Wariant 6 -  jest częściowym połączeniem dwóch poprzednich.
Mieszkańcy Kalisza byli za piątką. Natomiast mieszkańcy Nowych Skalmierzyc - za szóstką.

O której rozpoczął się protest rolników i jak długo potrwa?

Protest zaczął się w czwartek o godz. 10.00. Ciągniki wyjechały na drogę krajową nr 25 i powoli jadą od strony Skalmierzyc w kierunku Fabianowa, co znacznie utrudnia ruch na trasie Kalisz - Ostrów Wlkp. Nad bezpieczeństwem na drodze czuwa policja.

Protest ma potrwać około 3 godzin.

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy