Mieszkańcy Wielkopolski muszą przygotować się na trudne warunki na drogach i chodnikach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia - w trzystoponiowej skali.
Prognozowane są słabe, okresami umiarkowane, opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź - ostrzega IMGW.
Ostrzeżenie obejmuje całe województwo, a prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy oceniają na 80%.
Silna gołoledź w Wielkopolsce. IMGW ostrzega
Najwcześniej, bo już dziś (14 stycznia) od godz. 10.00 na trudne warunki powinni przygotować się mieszkańcy powiatów: złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, poznańskiego, nowotomyskiego oraz gnieźnieńskiego.Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godz. 3.00 15 stycznia.
Z kolei, od godz. 13.00 do godz. 9.00 dnia jutrzejszego alert przed gołoledzią będzie obowiązywał w powiatach: wolsztyńskim, grodziskim, kościańskim, leszczyńskim, śremskim, średzkim, wrzesińskim, słupeckim, konińskim, kolskim, tureckim, kaliskim, pleszewskim, jarocińskim, krotoszyńskim, gostyńskim, rawickim, ostrowskim, ostrzeszowskim oraz kępińskim.
W związku z prognozami, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y ostrzegawcze (alerty RCB) do mieszkańców regionów objętych alertami, przypominając o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
Dalsza część tekstu pod grafiką ↓
Co oznacza ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia?
Alert drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych, które mogą powodować poważne szkody materialne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
Jak jeździć podczas gołoledzi na drodze?
Śliska nawierzchnia to jedno z największych wyzwań dla kierowców. Oto kilka zasad, które mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo:
- Zachowaj większy odstęp od innych pojazdów, aby mieć więcej czasu na reakcję.
- Unikaj gwałtownych manewrów i hamowania. Najlepiej hamować delikatnie silnikiem.
- Jedź wolniej, co pozwoli ci zachować większą kontrolę nad pojazdem.
- Unikaj gwałtownego dodawania gazu oraz ostrych skrętów kierownicą.
Ostrożność powinni zachować także piesi, szczególnie rano i wieczorem, kiedy ryzyko oblodzenia jest najwyższe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.