Koncepcję pierścieniowych pomostów, promenady i pozostałych elementów zagospodarowania terenu przy Jeziorze Słupeckim opracował architekt - Paweł Grobelny. Autor od lat specjalizuje się w kreowaniu przestrzeni publicznych. Jego projekty realizowane były m.in. w ogrodzie Albertine przy Bibliotece Królewskiej w Brukseli oraz w parku miejskim w Szanghaju.
Zagospodarowanie Jeziora Słupeckiego to projekt doceniony zarówno w kraju, jak i za granicą. Otrzymał m.in. nagrodę "Property Design Award 2024" w Polsce za najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce oraz międzynarodowe wyróżnienie "DNA Paris Design Award 2024" w kategorii architektura krajobrazu. Jury doceniło wyjątkową harmonię projektu z naturalnym otoczeniem oraz jego unikalny charakter.
Nowe oblicze Jeziora Słupeckiego. Promenadą na molo z widokiem na wyspę
Główny punkt aranżacji stanowi promenada, nosząca imię bosmana Franciszka Szulczyńskiego - legendy słupeckiego żeglarstwa. Ma swój początek przy parku miejskim (ul. Gajowa), dalej prowadzi przez skwer Apolinarego Szeluty i tereny rekreacyjne aż nad jezioro - w kierunku molo. Wzdłuż trasy spacerowej powstały miejsca dla różnych aktywności - m.in. plac zabaw z trampolinami oraz plac do gry w bule. Dzięki stałemu oświetleniu, które działa od zachodu słońca do północy, promenada jest dostępna dla spacerowiczów i amatorów aktywności fizycznej także po zmroku.Kompleks rekreacyjny nad Jeziorem Słupeckim po zmroku jest efektownie podświetlony (Fot. Janusz Nowak)
Na krańcu promenady zaprojektowano pomost prowadzący na wyspę - tzw. kopiec szwedzki, będący pozostałością po grodzisku łużyckim.
Niesamowita historia wyspy na Jeziorze Słupeckim
Miejscowi wierzą, że to właśnie na kopcu rozegrała się słynna obrona przed Szwedami. Mieszkańcy grodziska mieli nocą przymocować do krowich rogów płonące pochodnie oraz dzwoniące żelazne narzędzia. To "przedstawienie" spowodowało, że najeźdźcy z popłochu uciekli.
Okrągłe pomosty na Jeziorze Słupeckim to inspiracja grodziskiem łużyckim
Kształt dawnego grodziska stał się inspiracją dla projektanta do stworzenia głównej atrakcji na jeziorze - czyli pomostów w kształcie połączonych ze sobą okręgów.
Furorę robi podświetlany basen na jeziorze
Ofertę rekreacyjną dla mieszkańców i turystów uzupełnia wydzielone kąpielisko z podświetlanym i podgrzewanym basenem - co zapewnia możliwość korzystania z obiektu także przy chłodnej pogodzie i wieczorem. Są również krąg integracyjny z miejscem na ognisko, siedziska, leżaki i przebieralnia.
Podświetlany basen na Jeziorze Słupeckim (Fot. Wiktoria Matuszczak)
Jak dojechać nad Jezioro Słupeckie?
Jezioro położone jest w północno-wschodniej części miasta. Od strony Poznania można jechać autostradą A2 i na węźle Słupca zjechać na drogę wojewódzką nr 466. Nią dojedziemy do miasta. Druga trasa to krajowa "92", którą dotrzemy do samej Słupcy. Dalej możemy pojechać ulicą Okopową, Tadeusza Kościuszki, Plac Szkolny i Traugutta do Alei Tysiąclecia i dalej nad jezioro. Auto można zaparkować m.in. przy ul. Gajowej.ZOBACZ TAKŻE: Wieża widokowa na półwyspie, promenada i kilka plaż. Nowa atrakcja ma powstać Wielkopolsce [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.