Nowe rezerwaty miałyby zostać utworzone w ramach projektu 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych.
Poznańska dyrekcja Lasów Państwowych zgłosiła 16 propozycji obszarów szczególnie cennych przyrodniczo. Obejmują łącznie 750 hektarów - czyli powierzchnię równą ponad 1.000 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
Między innymi reprezentują je lasy z okazałymi i wiekowymi dębami, będące miejscem bytowania licznych gatunków chronionych - w tym bielika, puchacza i kani rudej, torfowiska, na których znajdziemy rosiczkę okrągłolistą. Także urokliwe fragmenty wzdłuż meandrujących strumieni oraz rozlewiska z licznymi tamami bobrów. Zachwycające i rzadkie na niżu naturalne fragmenty przełomów rzeki Lutyni w Nadleśnictwie Jarocin, park podworski w Radojewie - łączący w sobie wartości kulturowe i przyrodnicze, w bliskim sąsiedztwie Poznania i fragmenty drzewostanów, które uzupełnią i powiększą istniejące rezerwaty przyrody - wymienia Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu, cytowany na stronie dyrekcji.
W najbliższym czasie leśnicy - spośród zgłoszonych z całego kraju propozycji - mają wybrać 100. Wykaz tych miejsc ma pojawić się w internecie.
Kolejny etap to kompletowanie dokumentacji, również na podstawie uwag strony społecznej: samorządów, przyrodników i mieszkańców okolic nowych rezerwatów. W drugiej połowie roku gotowe wnioski zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są władne, by ustanowić rezerwaty - informuje poznańska RDLP.
ZOBACZ TAKŻE: Remontują młyn nad Lutynią, znany z noweli Iwaszkiewicza. Zobacz wizualizacje [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.