Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na znaczące ocieplenie. Od środy temperatury będą stopniowo rosły, osiągając swoje apogeum w piątek - nawet do 33-34°C. Ponadto, mogą pojawić burze, które lokalnie - jak przewidują synoptycy - będą gwałtowne. W czasie burz wiatr może osiągać prędkość do 70 km/h.
Wydano ostrzeżenia przed upałami dla Wielkopolski
Już dziś (25 czerwca) wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami dla znacznej części Wielkopolski. Z alertu wyłączone są jedynie powiaty na północy i wschodzie. obejmujące powiaty zachodnie i południowe.
Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C - prognozuje IMGW.
Ostrzeżenie obowiązuje na razie do 28 czerwca, do godziny 20:00 i - jak zaznaczają synoptycy - może być kontynuowane. Gorąco ma być nie tylko w dzień. Tropikalne będą też noce.
[AKTUALIZACJA, 26 czerwca, 17.45]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś (26 czerwca) ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach dla całej Wielkopolski.
Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C - informuje IMGW.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 26 czerwca od godz. 12.30 do piątku, 28 czerwca, do godz. 20.00. Synoptycy ostrzegają, że - alert może być kontynuowany.
ŹRÓDŁO: IMGW (screen)
Jak zadbać o organizm w czasie upałów?
Taka pogoda jest szczególnie uciążliwa dla osób starszych i dzieci. Należy pamiętać o konieczności dbania o nawodnienie oraz unikaniu słońca w najgorętszych godzinach dnia.W czasie upałów:
- kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
- wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
- zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
- unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
- spędzaj w miarę możliwości 2 - 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
- chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
- nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
- leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
ŹRÓDŁO: Ministerstwo Zdrowia
PRZECZYTAJ TAKŻE: Piotr Łykowski walczy o pobicie rekordu świata w pięciokrotnym Ironmanie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.