Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa wielkopolskiego.
Prognozowany spadek temperatury powietrza, miejscami do około 1°C, a przy gruncie do -3°C - informują synoptycy.
Alert obowiązuje 12 maja, od godz. 22.00, do 13 maja, do godz. 7.00.
Alert dla województwa wielkopolskiego. Szczególnie zimno na północy
Szczególną uwagę IMGW zwraca na północne powiaty województwa - złotowski i pilski, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków wynosi aż 90%.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -5°C - ostrzega IMGW.
Czytaj dalej pod mapą ↓
ŹRÓDŁO: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (screen)
Chłodne powietrze zacznie napływać wieczorem i utrzyma się do godzin porannych. Mieszkańcy powinni przygotować się na zimną noc i poranek. Wiosenne przymrozki mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszych ogrodów i upraw. Nagły spadek temperatury poniżej zera potrafi w krótkim czasie wyrządzić znaczne szkody. Warto więc zabezpieczyć szczególnie wrażliwe rośliny.
Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie roślin przed negatywnymi skutkami przymrozków. Wybór najlepszego z nich zależy od specyfiki roślin i warunków panujących w ogrodzie. Do najpopularniejszych metod należą:
- Okrywanie: Prosta i efektywna technika polegająca na przykryciu mniejszych roślin agrowłókniną, jutą, starymi tekstyliami lub kartonami. Większe okazy, takie jak krzewy i młode drzewa, warto owinąć agrowłókniną, pamiętając o stworzeniu izolującej warstwy powietrza.
- Zraszanie: Spryskanie roślin wodą tuż przed nadejściem mrozu powoduje powstanie cienkiej warstwy lodu, która podczas zamarzania oddaje ciepło, chroniąc roślinne tkanki. Metoda ta sprawdza się przy niewielkich przymrozkach.
- Ogrzewanie: W ograniczonych przestrzeniach, jak tunele foliowe czy szklarnie, można wykorzystać przenośne źródła ciepła, np. grzejniki lub świece ogrodowe, aby podnieść temperaturę.
- Ściółkowanie: Gruba warstwa materiału organicznego wokół roślin pomaga stabilizować temperaturę gleby i chroni korzenie przed mrozem.
- Profilaktyka: Sadzenie roślin w miejscach osłoniętych od wiatru i wybór odmian odpornych na niskie temperatury to długoterminowe działania zmniejszające ryzyko uszkodzeń mrozowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.