Reklama

Żubry z Gołuchowa mają już swoje imię

Opublikowano: śr, 24 paź 2018 19:38
Autor:

Żubry z Gołuchowa mają już swoje imię  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Żubry urodzone w czerwcu i lipcu tego roku w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (powiat pleszewski) otrzymają imiona wybrane w drodze konkursu. Uroczyste ich nadanie odbędzie się 6 listopada.

 

 

 

Jak informuje portal zpleszewa.pl, spośród 565 zgłoszeń, w pierwszym etapie konkursu wybrano do rozpatrzenia 348 imion. Wyeliminowano te, które już wcześniej zostały zgłoszone do Księgi Rodowodowej Żubrów przez ośrodki hodowlane.

 

- Oznacza to, że, do drugiego etapu przeszły imiona niepowtarzalne i oryginalne - mówi Alicja Antonowicz z OKL.

 

Jury pod przewodnictwem Benedykta Roźmiarka, dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie dokonało następującego wyboru.

Byk z 18 czerwca będzie nosił imię POMIŁEK. Propozycję tę zgłosiła Sylwia Kędzia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu. Drugi osobnik, urodzony dokładnie miesiąc później, będzie nosił imię POCIESZEK, którego autorem jest Artur Woźniak z Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Warunkiem zaklasyfikowania do konkursu było zgłoszenie imion rozpoczynających się od liter „Po” i takich, które jeszcze nie zostały ujęte w Księdze Rodowodowej Żubrów. Księga jest światowym rejestrem żubrów, prowadzonym przez Białowieski Park Narodowy.

 

Redakcja Księgi, na podstawie raportów otrzymywanych od hodowców, rejestruje kompletne dane o każdym żubrze czystej krwi: płeć, datę urodzenia, dane ojca i matki, miejsce urodzenia, potomstwo, wszystkie zmiany miejsca przebywania oraz datę śmierci.

 

Gołuchowska hodowla żubrów rozpoczęła się w 1977 roku i od tego czasu dane na jej temat trafiają do białowieskiej redakcji. Stado stanowi rezerwę genetyczną dla zwierząt żyjących na wolności i odgrywa znaczącą rolę w procesie restytucji (przywrócenia środowisku) tego gatunku. Uroczyste nadanie imion żubrom odbędzie się 6 listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE