Reklama

Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży - Zdjęcie główne

Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży. Od kiedy?

Od wielu lat mówi się o ograniczeniu produkcji oraz używania opakowań plastikowych. W ślad za tak zwaną „dyrektywą plastikową”, na terenie krajów Unii Europejskiej zakazana będzie sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów.

W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę -„The Single-Use Plastics Directive”. Od 3 lipca tego roku ze sklepów i restauracji powinny zniknąć plastikowe opakowania, słomki, patyczki i inne produkty trwale zanieczyszczające środowisko.

Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży. A to nie wszystko

Zakaz sprzedaży plastikowych elementów to jednak dopiero początek walki z nieekologicznymi odpadami. W unijnej dyrektywie rozpisane zostały kolejne wymogi, które państwa członkowskie będą musiały spełnić w ciągu najbliższych kilku lat.

I tak od 2025 roku wszystkie butelki zrobione z PET będą musiały zostać wykonane przynajmniej w 25% z recyklingu, a do 2030 roku - w 30%.

Z kolei do 2025 roku kraje członkowskie powinny dopilnować, by 77% plastikowych butelek było poddawanych recyklingowi, a w 2030 roku wskaźnik ten ma sięgnąć 90%.

Zmiany w przepisach. Plastikowych opakowań, słomek i patyczków nie powinno już być w sprzedaży. Przysłużmy się naszej planecie

O to, aby zmniejszyć ilość odpadów plastikowych odpowiedzialni jesteśmy także my sami. Starajmy się kupować, jak najmniej produktów w plastikowych opakowaniach.

Zamiast kolejnej butelki PET z wodą, w upalny dzień zainwestujmy w butelkę szklaną lub wielorazowego użytku. Nie używajmy jednorazowych woreczków na warzywa czy owoce,  przestańmy kupować produkty jednorazowe. Wiele  małych, codziennych czynność może przysłużyć się naszej planecie.

Czy wiesz, że, w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie, 58 mln ton plastiku produkuje się rocznie w Europie, a 40% ogólnej produkcji plastiku stanowią opakowania.

Według danych WWF (World Wide Fund for Nature) 80% plastiku w oceanach pochodzi z lądu. Przedostaje się on do środowiska, w tym do gleby, rzek, mórz i oceanów. Odpady te są ogromnym zagrożeniem dla morskiej fauny i flory.

Zwierzęta, myląc plastikowe elementy z pokarmem, łatwo zaplątują się w torebki plastikowe, a pozbawione możliwości ruchu i oddychania - giną. Poza tym drobne plastikowe elementy są zjadane przez ryby, które później trafiają na nasze talerze.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy