Reklama

Zmiana w ubezpieczeniach samochodów? Posłowie mają pomysł

Opublikowano:
Autor:

Zmiana w ubezpieczeniach samochodów? Posłowie mają pomysł  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

OC. Ubezpieczenie komunikacyjne. Zmiany w OC. Opłaty za ubezpieczenia OC

To mogłaby być komfortowa sytuacja dla posiadaczy czterech kółek objętych obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zwłaszcza, gdyby ktoś jechał ich samochodem i np. doprowadził do kolizji.

Jak informują media ogólnopolskie posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wyjść na przeciw posiadaczom wielu aut - uzasadniają, że tacy kierowcy powinni płacić mniejsze składki na ubezpieczenie OC.

Parlamentarzyści zauważają, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest w tej chwili ponad 28 milionów pojazdów. Posiadaczy obowiązkowych polis zaś tylko nieco ponad 18 milionów. To oznacza, że sporo naszych obywateli ma zarejestrowany na siebie więcej niż jeden pojazd. Jest też zagrożenie – duża grupa aut może nie mieć w ogóle wykupionego obligatoryjnego ubezpieczenia.

Posłom Adamowi Ołdakowskiemu i Jerzemu Gosiewskiemu chodzi o to, by każdy posiadacz więcej niż jednego auta, mógł wykupić tylko jedną polisę OC. Takie ubezpieczenie byłoby przypisane do kierowcy, nie zaś do poszczególnych pojazdów. Dzięki temu posiadacz dwóch lub więcej samochodów (np. prywatny i zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą) nie traciłby zniżek w razie kolizji spowodowanej nie przez niego, lecz przez pracownika” - informuj onet.pl

„Jeśli więc ktoś posiada kilka aut zarejestrowanych na siebie, to każda zawiniona stłuczka oznacza utratę zniżek z OC dla wszystkich pojazdów. Posłom chodzi o to, by tak się nie działo. Druga kwestia to koszty. Posiadacz więcej niż jednego auta musi opłacać składki OC dla każdego samochodu oddzielnie. Parlamentarzyści chcieliby, aby wystarczyło opłacenie jednej składki.”

 

Rozwiązanie rodem z Zachodu to przypisanie ubezpieczenia do kierowcy, a nie jak w tej chwili do samochodu. Pomysły poselskie mają jednak mankamenty. Gdyby bowiem przypisać ubezpieczenie auta tylko do jego posiadacza (np. ojca rodziny) jego żona, chcąc używać wspólnego samochodu musiałaby wykupić własne ubezpieczenie. Poza tym niechętnie zmianom są same firmy ubezpieczające. Czy zmiany doczekają się procedowania w Sejmie? Zważając na opcję polityczną pomysłodawców, jest taka szansa.

Chcielibyście takich rozwiązań?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE