Reklama

Zabiegi na oddziałach ginekologicznych w Wielkopolsce. Które szpitale przeprowadzają ich najwięcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zabiegi na oddziałach ginekologicznych w Wielkopolsce. Które szpitale przeprowadzają ich najwięcej? - Zdjęcie główne

Zabiegi na oddziałach ginekologicznych w Wielkopolsce. Które szpitale przeprowadzają ich najwięcej? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Które szpitale przeprowadziły najwięcej zabiegów ginekologicznych? Przyjrzał się temu wielkopolski oddział NFZ. Sprawdzono też, gdzie lekarze podejmują się większych i bardziej skomplikowanych operacji.

Na oddziały ginekologiczno-położnicze do wielkopolskich szpitali kobiety przyjmowane są nie tylko, by urodzić dziecko, ale także leczyć schorzenia układu rozrodczego, piersi lub zaburzenia hormonalne. Narodowy Fundusz Zdrowia przyjrzał się, jak pracują oddziały w poszczególnych placówkach.

- Podobnie jak w przypadku porodów, jedynym kryterium naszej analizy jest liczba hospitalizacji i tym razem przyjrzeliśmy się dokładnie hospitalizacjom zabiegowym na oddziałach ginekologiczno-położniczych - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Te zestawienia z jednej strony pokazują wybory pacjentek, a z drugiej potencjał i możliwości poszczególnych szpitali.

Który szpital przyjmuje najwięcej pacjentek ginekologicznych?

Najwięcej wszystkich pacjentek ginekologicznych od lat przyjmuje Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ulicy Polnej w Poznaniu. W 2022 roku szpital ten odnotował: 14.105 hospitalizacji niedotyczących ciąży, porodu i połogu.

Na drugim miejscu pod względem hospitalizacji ginekologicznych w 2022 roku jest Szpital Wojewódzki w Poznaniu - z 2.247 takimi pobytami, tuż za nim Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu, który przyjął w 2022 roku 2.231 pacjentek.

Spośród szpitali spoza stolicy Wielkopolski, najwięcej pobytów ginekologicznych odnotował Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, gdzie przyjęto 1.613 pacjentek, a tuż za nim szpital w Lesznie - 1.444.

 

 

Zabiegi ginekologiczne w wielkopolskich szpitalach

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia - analizując oddziały ginekologiczno-położnicze - szczególną uwagę zwrócił na hospitalizacje zabiegowe. Sprawdzono, w którym szpitalu wykonuje się najwięcej zabiegów ginekologicznych. Wzięto pod uwagę także procedury onkologiczne przeprowadzane na oddziałach ginekologicznych.

 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ul. Polnej w Poznaniu, w którym w 2022 roku odnotowano 7.828 hospitalizacji zabiegowych.
 2. Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 2.022 hospitalizacje zabiegowe.
 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu - 1.947 zabiegów.
 4. Szpital Wojewódzki w Poznaniu - 1.846 zabiegów.
Poza Poznaniem, najwięcej hospitalizacji zabiegowych odnotowano w szpitalach w Kaliszu (1.300), Lesznie (1.260) i Pleszewie (1.207).

Gdzie wykonuje się najwięcej skomplikowanych zabiegów?

Zabiegi przeprowadzane na oddziałach ginekologicznych różnią się stopniem skomplikowania oraz rozległością. Wyróżniamy wśród nich zabiegi małe, średnie, duże, bardzo duże oraz kompleksowe.

Zabiegi duże i bardzo duże w wielkopolskich szpitalach w 2022 roku:

 1. Gin.-Poł. Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu - 403 w zakresie ginekologii onkologicznej oraz 1.868 w zakresie położniczo-ginekologicznym
 2. Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 517 zabiegów,
 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu - 358,
 4. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie - 262,
 5. Szpital w Środzie Wielkopolskiej - 260,
 6. Szpital Powiatowy w Jarocinie - 232
 7. Szpital Wojewódzki w Poznaniu - 231
Małe zabiegi w 2022 roku: 

 1. Gin.- Poł. Szpital Kliniczny UMP - 3.363 
 2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu - 1.088,
 3. Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 892
 4. Szpital Wojewódzki w Poznaniu - 838
 5. Pleszewskie Centrum Medyczne - 799
Do dużych lub bardzo dużych zabiegów można zaliczyć: jednostronne usunięcie jajnika i jajowodu, usunięcie obu jajowodów, wycięcie obu jajowodów podczas jednej operacji, usunięcie macicy oraz zabiegi naprawcze na tym organie. Jednostronne usunięcie jajnika czy wycięcie jajowodu mogą też być zabiegami średnimi, w zależności od stopnia skomplikowania procedury. Wśród zabiegów średnich znajdują się też zabiegi naprawcze macicy. Zabiegi małe: wszelkiego rodzaju biopsje jajnika albo macicy, wprowadzenie środka leczniczego do jajowodu, szycie rozdarcia szyjki macicy, uwolnienie zrostów w świetle macicy, czy drenaż krwiaka pochwy.

Zabiego są przeprowadzane również w poradniach

Większość szpitali z oddziałami ginekologicznymi prowadzi również poradnie w zakresie przeprowadzania zabiegów. 

Placówki w Czarnkowie, Międzychodzie, Krotoszynie, Szamotułach i Pleszewie prowadzą więcej niż jedną poradnię gin.-poł., co jest warte uznania, gdyż poradnie te znajdują się wtedy w innych gminach niż siedziba szpitala - podkreśla wielkopolski oddział NFZ.

W 2022 roku wszystkie poradnie ginekologiczno-położnicze (nie tylko prowadzone przez szpitale) wykazały ponad 6.400 pacjentek, u których wykonano procedury zabiegowe. Spośród szpitali prowadzących poradnie, najwięcej takich pacjentek leczył Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ul. Polnej - 1.279 osób.

Szpitale, które wykazały przyjęcie w poradni zabiegowej więcej niż sto pacjentek to: Września (143), Szpital w Międzychodzie (186 pacjentek przyjętych w poradni w Sierakowie prowadzonej przez szpital oraz 101 pacjentek w poradni w Międzychodzie).

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy