Reklama

Za przeszkadzanie w polowaniu nawet rok więzienia. Sprawdź terminy, zanim pójdziesz na spacer

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Za przeszkadzanie w polowaniu nawet rok więzienia. Sprawdź terminy, zanim pójdziesz na spacer - Zdjęcie główne

polowanie | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczął się okres jesiennych i zimowych polowań. W tym okresie myśliwi znacznie częściej wychodzą ze strzelbą do lasu.

Warto poznać plany myśliwych, żeby podczas spaceru po lesie nie znaleźć się nagle w środku polowania. Orócz zagrożenia postrzałem, od niedawna można też narazić się na sankcje karne.

Kary za przeszkadzanie myśliwym

Za utrudnianie polowania można teraz trafić nawet na rok do więzienia. Mówi o tym paragraf niedawno znowelizowanej ustawy Prawo Łowieckie:

Art. 52. pkt 8. Kto celowo utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Obowiązek oznakowania terenu

Oczywiście, polowanie trudno nam przegapić. Słychać strzały, szczekają psy, hałasuje naganka. Myśliwi mają też obowiązek wystawić specjalne tablice informujące o polowaniu. Tak jest w większości przypadków, jednak nie zawsze. 

Ciche polowania z tłumikiem

Żółte tablice ostrzegawcze według przepisów umieszcza się w "miejscach uzasadnionych", a "w szczególności na parkingach leśnych, szlakach turystycznych lub w miejscach zebrań publicznych". Niestety takich ostrzeżeń możemy nie zobaczyć, gdy wejdziemy do lasu np. z pola czy łąki omijając uczęszczane drogi. Poza tym nie wszystkie polowania da się usłyszeć. Znowelizowane prawo łowieckie wprowadziło możliwość urządzania tzw. cichych polowań. W celach odstrzału sanitarnego dzików, myśliwi mogą używać... broni z tłumikiem.

Jak sprawdzić, kiedy jest polowanie?

Organizatorzy polowań zbiorowych mają obowiązek powiadomić o tym gminę na terenie której zaplanowano polowanie. Należy tego dokonać na 14 dni przed terminem. Następnie władze gminy powiadamiają mieszkańców. Urzędy gmin naszego powiatu informacje o terminach polować zamieszczają najczęściej na swoich stronach internetowych lub na tablicach ogłoszeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy