Reklama

Wszystkich Świętych - zmiany na drogach w Wielkopolsce. Trwa akcja "Znicz"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu

Wszystkich Świętych - zmiany na drogach w Wielkopolsce.  Trwa akcja "Znicz" - Zdjęcie główne

Wielkopolska. Wszystkich Świętych - policyjna akcja Znicz | foto arch. portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami weekend z dniem Wszystkich Świętych. Wiele osób pojedzie na cmentarze, aby odwiedzić groby bliskich. W Polsce od wczoraj trwają policyjnie działania "Znicz".

Akcja "Znicz"

W okresie Wszystkich Świętych na drogach krajowych spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu. Policja apeluje do użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, zwracając uwagę na niechronionych uczestników ruchu. W ramach akcji Znicz prowadzonej od 29 października do 2 listopada 2021 roku, policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole.W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.

Zmiany na drogach

W najbliższy weekend na drogach krajowych na terenie województwa wielkopolskiego w okolicach cmentarzy mogą pojawić się zmiany w organizacji ruchu. W większości przypadków będzie to ograniczenie prędkości do 40-50 km/h oraz zakaz wyprzedzania.

Na niektórych skrzyżowaniach może zostać wyłączona sygnalizacja świetlna i wprowadzone zostanie ręczne kierowanie ruchem. W takiej sytuacji kierujący pojazdami oraz piesi muszą się stosować do sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem. 

Zmiany  organizacji ruchu zostaną wprowadzone na drogach:

  • DK92 w miejscowości Swarzędz - ograniczenia prędkości do 50 km/h w okolicy cmentarza
  • DK92 w miejscowości Kostrzyn Wielkopolski - ograniczenie prędkości do 40 km/h na dojeździe do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2409P do Pobiedzisk
  • DK11 w miejscowości Oborniki (ul. 11 Listopada) - wprowadzenie zakazu możliwości skrętu w prawo z drogi krajowej nr 11 w ul. Garażową od strony Piły.

Zaplanuj podróż - będzie bezpieczniej

Jeśli mamy do pokonania długi odcinek drogi, warto odpowiednio wcześniej przygotować się do takiej podróży, sprawdzić trasę i wyposażenie pojazdu oraz jego stan techniczny, szczególnie oświetlenie i ogumienie. Jeżeli jedziemy w dłuższą trasę, warto zaplanować postoje na odpoczynek.

Pamiętajmy również o zdradliwej, jesiennej pogodzie. Niska temperatura, możliwe mgły i opady deszczu często powodują ograniczoną widoczność i gorszą przyczepność opon. Jedźmy dłużej, ale bezpieczniej, pamiętając, że prędkość jazdy należy dostosować do panujących warunków na drodze. 

Ważne są odblaski 

Opuszczając pojazd, stajemy się niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Jak wynika z danych policji prawie 30 procent wypadków na drogach krajowych stanowią wypadki z udziałem pieszych.

 Jest jednak łatwy i tani sposób na to, żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego - czyli popularny element odblaskowy - by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się pięciokrotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150 metrów! O tyle poprawia się nasza widoczność, jeżeli będziemy zaopatrzeni w elementy odblaskowe. Kierowca będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić na pasach.

Informacja drogowa 19 111. Dyżurni czuwają!

Przypominamy, że informacji dotyczących sytuacji na drogach zarządzanych przez GDDKiA udzielają całodobowo dyżurni Punktów Informacji Drogowej pod ogólnopolskim numerem 19 111 (w przypadku niektórych sieci komórkowych, konieczne jest poprzedzenie numeru 19 111 cyfrą 0) lub bezpośrednio PID w Poznaniu (tel.: 61 864 63 53).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy