Reklama

Prawie pół miliarda Wielkopolska wyda na drogi w regionie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: umww.pl

Prawie pół miliarda Wielkopolska wyda na drogi w regionie - Zdjęcie główne

Wielkopolska otrzyma ponad 2,5 miliarda złotych na rozwój regionu. Budżet na 2023 rok | foto umww.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolska otrzyma ponad 2,5 miliarda złotych na rozwój regionu. Budżet na 2023 rok został przyjęty.

Podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, 19 grudnia, radni przyjęli uchwałę budżetową na 2023 rok. Za było 26 głosujących. Wstrzymało się natomiast 11 radnych.

Wydatki w przyszłorocznym budżecie to 2,54 miliarda złotych. Dochody stanowią 2,24 miliarda złotych.

Rozpocznie się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 

Województwo w 2023 r. rozpocznie budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, nowoczesnego obiektu muzealnego o znaczeniu narodowym, upamiętniającego największe zwycięskie powstanie w historii Polski. Łączne nakłady na tę budowę mają wynieść 376,2 mln zł z czego w 2023 r. 12 mln zł. To skutek przyjętej w połowie grudnia uchwały budżetowej na 2023 rok.

- To budżet bardzo dobrej jakości, co potwierdzają trzy pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, wydane bez zastrzeżeń, co rzadko się zdarza - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Marszałek zaznacza, że jest to „ambitny budżet na trudne czasy” i dodaje, że - mimo wielu wyzwań w 2023 roku - będą realizować wszystkie zaplanowane inwestycje, w tym budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. 

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, w przyszłorocznym budżecie dochody ogółem stanowią 2,24 mld zł. Największy udział w ich strukturze (69,6%) to dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych.

Wydatki ogółem wynoszą 2,54 mld zł, z czego 41% zostanie przeznaczonych na inwestycje. 

Deficyt budżetu wynoszący 304,0 mln zł zostanie sfinansowany głównie (269,8 mln zł) z własnych środków oraz kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Planowana na koniec 2023 r. kwota długu ma wynieść 337,5 mln zł.

Na co jeszcze zostaną przeznaczone pieniądze?

Niemal 60% wydatków inwestycyjnych zostanie przeznaczonych na kluczowe obszary dotyczące dróg, kolei oraz ochrony zdrowia. Pozostałe środki przeznaczone będą na kulturę, oświatę i ochronę środowiska.  

Na inwestycje drogowe trafi 467,9 mln zł. Będą to wydatki związane m.in. z:

  • poprawą dostępności komunikacyjnej poprzez rozbudowę infrastruktury drogowo-mostowej Województwa Wielkopolskiego (współfinansowanie Rządowy Fundusz Polski Ład),
  • budową obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 (współfinansowanie UE),
  • budową obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł (współfinansowanie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg).
 

Na wydatki inwestycyjne na ochronę zdrowia przeznaczą 264,3 mln zł. W ramach tej kwoty należy wymienić inwestycje w:

  • Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (m.in. rozbudowę budynku ambulatoryjnego),
  • Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu (m.in. Budowa Centrum Medycyny Ratunkowej), 
  • Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu (m.in. Budowa Bloku Operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią). 
W ramach wydatków bieżących, 320,0 mln zł będzie przeznaczonych na organizowanie i dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. 

Dodatkowo województwo od 1 stycznia 2023 r. przejmie od Miasta Poznania dwie instytucje kultury: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, a jednocześnie przekaże Filharmonię Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego temu samorządowi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy