Reklama

Wielkopolska gmina wzbogaciła się o lotnisko warte ponad 100 milionów

Opublikowano: pt, 23 lut 2018 17:31
Autor:

Wielkopolska gmina wzbogaciła się o lotnisko warte ponad 100 milionów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Piła otrzymała darowiznę postaci znajdującego się na jej terenie byłego lotniska wojskowego. Akt notarialny podpisano w miejscowej Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Jak informują służby wojewody, dokonanie darowizny stanowi realizację zgody wyrażonej w przedmiotowej sprawie w dniu 25 października 2017 roku, przez Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (przedstawiciela Skarbu Państwa przed sądami). Przedmiotem darowizny są nieruchomości o łącznej powierzchni 294.0241 ha i wartości rynkowej 116.947.257 zł.

 

o Agencji Mienia Wojskowego, potwierdzonymi w stosownych opiniach wyrażonych przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Obrony Narodowej, celem darowizny jest założenie gminnego lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Przekazane nieruchomości należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem oraz zachowaniem ich lotniczego charakteru, na potrzeby działalności lotniska cywilnego użytku publicznego - tłumaczy
- Zgodnie z wymogami przewidzianymi przez przepisy ustawy z 10 lipca 2015 roku
Dorota Stawicka, dyrektor Wydziału Nieruchomości i Skarbu Państwa.

 

Gmina nie może np. sprzedać darowanej nieruchomości, bądź wykorzystać jej na tereny inwestycyjne. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na określone cele, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu oraz Ministra Obrony Narodowej, uzgodniony z Prezesem Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić odwołanie darowizny.

- Okolicznościami skutkującymi odwołaniem darowizny może być m.in. niepodjęcie przez gminę w terminie sześciu miesięcy od dnia nabycia nieruchomości czynności faktycznych lub prawnych zmierzających do założenia albo rozbudowy lotniska cywilnego użytku publicznego, wykorzystanie nieruchomości w innym celu, nierozpoczęcie eksploatacji lotniska cywilnego użytku publicznego w terminie trzech lat od dnia nabycia nieruchomości. Nieruchomości darowane Gminie Piła mogą być przedmiotem najmu, dzierżawy albo użyczenia na rzecz podmiotu zakładającego lub zarządzającego lotniskiem cywilnym użytku publicznego – czytamy w informacji WUW.

 

Obdarowane miasto będzie musiało co pół roku przedkładać ministrowi właściwemu do spraw transportu oraz Ministrowi Obrony Narodowej informacje o stanie i sposobie wykorzystania darowanej nieruchomości.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE